Milli Yas Ne Zaman Bitiyor? Milli Yas Hakkında Bilgiler

Milli Yas Ne Zaman Bitiyor? Milli Yas Hakkında Bilgiler

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri deprem yüzünden önemli şekilde etkilenmiş ve pek çok can kaybı yaşanmıştı. Buna bağlı olarak da deprem sonrasında Milli Yas ilan edilmişti.

Milli Yas Ne Zaman Bitiyor?

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi yüzünden 1 hafta sürecek milli yas ilan edilmişti. Milli yas kapsamında ülke halkının büyük çoğunluğunun katıldığı anma ve yas eylemlerinin gerçekleştirildi. Aynı zamanda bayrağın yarıya indirilmesi ve bir dakikalık saygı duruşunun da yapılması yaygın ritüeller arasında yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan milli yas açıklamasında: “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir,” ifadelerine yer vermişti. Bu kapsamda milli yas 13 Şubat itibariyle bitmiş oldu. Sürenin uzatılıp uzatılmayacağı hakkında ise henüz açıklama yapılmadı.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.