Çok Şaşıracaksınız! Son 2 Günde Türkiye’de Yaşanan En Önemli 5 Haber Başlığı

Daha neler göreceğiz? Tahmini ne zaman kafayı sıyırırız? Bu ve bunun gibi sok dakika, güncel gibi ibareler yer alan görselleri her gün kaç kere …

Çok Şaşıracaksınız! Son 2 Günde Türkiye’de Yaşanan En Önemli 5 Haber Başlığı

Daha neler göreceğiz? Tahmini ne zaman kafayı sıyırırız?

Bu ve bunun gibi sok dakika, güncel gibi ibareler yer alan görselleri her gün kaç kere görüyoruz? Olaysız bir günümüz geçiyor mu?

Rahat nefes aldığımız, öldürülmediğimiz, ayrıştırılmadığımız, intihar etmediğimiz, parasızlık çekmediğimiz; kısaca insan gibi yaşayabileceğimiz günler çok mu uzakta?

Çok mu zor?

Evet, maalesef Türkiye’de çok zor. Neden mi?

Gelin 72 saatte neler yaşandığına hep birlikte bakalım.

1. Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığı kaldırıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yargı kararı Meclis Genel Kurulunda okunarak milletvekilliği düşürüldü. Böylece HDP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki sandalye sayısı 55’e indi.

2. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle hazırlanan 609 sayfalık iddianamede, partinin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği ileri sürüldü.

Başsavcılığın iddianamesinde, HDP’nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu kaydedilerek, partinin temelli kapatılması ve hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

3. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeki Taksim Gezi Parkı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Topçu Kışlası’nın yeniden inşasında ısrarcı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin son açıklamasında “Orayı ihya edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

4. 4 ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanı olan Naci Ağbal, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile görevinden alındı.

Ağbal’ın yerine yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini açıkladı.

İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan ilk ülke olan Türkiye, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile sözleşmeden çekildi.

Bu karara hükümetten de destek geldi.

“Çareyi dışarılarda aramaya, başkalarını taklit etmeye gerek yoktur. Çözüm bizatihi gelenek ve göreneklerimizde, özümüzde mevcuttur.”

Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Aslolan ilkelerdir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da ‘sıfır tolerans’ ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.