Merkez Bankası’ndan Kredi Düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, sürpriz bir kararla faiz indirimi yaptıktan sonra kredi faizleri ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Merkez …

Merkez Bankası’ndan Kredi Düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, sürpriz bir kararla faiz indirimi yaptıktan sonra kredi faizleri ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemesi ile bankalara, ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı menkul kıymet tesis etmek zorunluluğu getirildi.

Bankanın Resmi Gazete’de yayımlanan yeni uygulaması, kredi büyüme hızına sınırlama getirirken, kredilerdeki faiz oranlarını politika faizi ile uyumlu hale getirmeyi hedefleyecek.

BloombergHT’de yer alanhabere göre, bankalar kredi faizinde, TCMB tarafınca belirlenen ayrıca son olarak yüzde 16,32 olan yıllık bileşik referans oranının 1,4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul kıymet tesisi yapmak zorunda olacak. Eğer kredi faizi referans katrakamın 1,8 katı ayrıca üzerine çıkarsa, tesis oranı yüzde 90 olarak uygulanacak.

Katsayılar baz alarak yapılan hesaplamaya göre ilgili faiz oranları sırasıyla yüzde 22,85 ayrıca yüzde 29,38 düzeylerini gösteriyor.

Yüzde 30 Üzerinde Kredi Faizi Zorlaştı

Bu düzenleme ile yüzde 29,38’in üzerinde ticari kredi faizi, fiilen uygulanabilir olmaktan çıkarılmış oldu. Diğer yandan TCMB, kredi büyüme hızının makroihtiyati tedbirler çerçevesinde sınırlandırılması için de yeni düzenleme yaptı.

Buna göre, zorunlu karşılığa tabi kredilerde yüzde 20 olarak uygulanan zorunlu karşılık tesisi, yüzde 30 menkul kıymet tesisi ile değiştirildi.

Ve 29 Temmuz yılından yılsonuna kadar kredi büyümesi yüzde 10’u aşan bankalar için, aşan kısım kadar menkul kıymetin 1 yıl boyunca tesis edilme yükümlülüğü getirildi.

Bu düzenlemeye dâhil edilmeyen kredi türleri ise ancak harcama karşılığı kullandırılabilecek. Eğer krediler harcama karşılığı kullandırılmaz ise, bu krediler de menkul kıymet tesisine tabi tutulacak.

Son düzenleme ile farklı kredi türleri ile alınan kredilerin dövize dönüşünün önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ticari Faizler Yükselirken, Kredi Büyüme Hızı Düşüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son verileri ticari kredilerde faizin yükseldiğine, bununla birlikte trend büyüme hızının gerilediğine işaret etmişti.

İlgili verilere göre ticari kredilerde faiz 12 Ağustos haftası itibariyle yüzde 27,1 seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte trend büyüme hızında da gerileme izlendi. 12 Ağustos haftası itibariyle ticari kredilerde trend büyüme hızı 13 haftalık, yıllıklandırılmış ayrıca kur etkisinden arındırılmış hesaplamaya göre yüzde 25’in altına geriledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.