‘Bankalar Kredi Vermiyor’ Diyen Reel Sektörle Kamu Bankaları Bir Araya Geldi: Neler Konuşuldu?

Geçen hafta yaşanan kredi sorunları tartışmasıyla kamu bankaları ayrıca reel sektör temsilcileri bugün ‘Finansmana Erişim’ toplantısında buluştu …

‘Bankalar Kredi Vermiyor’ Diyen Reel Sektörle Kamu Bankaları Bir Araya Geldi: Neler Konuşuldu?

Geçen hafta yaşanan kredi sorunları tartışmasıyla kamu bankaları ayrıca reel sektör temsilcileri bugün ‘Finansmana Erişim’ toplantısında buluştu. Toplantıda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ayrıca Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ile Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, TOBB başkanlığında reel sektörle bir araya geldi.

Açılış konuşmasını Türkiye Odalar ayrıca Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı ayrıca şunları söyledi:

Son dönemde, durum zorlaşmış, her il ayrıca ilçemizden gelen şikâyetler artmıştır. En büyük sıkıntıyı; finansa en çok duyarlı olan, küçük ayrıca orta ölçekli işletmelerimiz yaşamıştır. Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, kredi limitlerinin yetersiz kaldığı ayrıca kullanımda sıkıntılar yaşandığı iletilmektedir: Firmalar bankalardan talep ettikleri kredileri alamıyor ya da çok yüksek faiz oranları uygulanıyor. Yaşanan yüksek enflasyon ayrıca maliyet artışları nedeniyle; yatırım ayrıca işletme sermayesi için kredi ihtiyacı, geçmiş dönemlere göre çok arttı. İşletme sermayesi kredileri, özellikle KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale geldi. Dolayısıyla, artan işletme sermayesi ihtiyacı da dikkate alınarak, krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. 

Kaynak: BloombergHT

TBB Başkanı ayrıca Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar da bankalar adına yaptığı konuşmada şunları söyledi ?

Ana sorun yabancı para cinsinden mevduatın fazla olmasına karşın TL kredi talebinin yüksekliği. 5,3 trilyon kredinin 141 milyar doları yabancı para cinsinden. Kaynak tarafında ise TL kaynak yüzde 43 düzeyinde. Kredilerin yüzde 60 küsuru TL cinsinden. Burada bir çelişki var. Bu durumda ben ne yapıyorum. Merkez Bankası’na gidip swap yapıyorum, TL alıp kredi veriyorum. Bu bir maliyet. Yabancı para mevduatın arttığı, TL kredinin ayrıca talebinin arttığı bir durum, sıkıntılı bir durum. Bu sene yabancı para kredilerin 14 milyar dolar azaldığını görüyoruz. TL kredi talebi çok arttı ayrıca kur üzerinde baskı yarattı. Hepimiz birbirimizi tamamlıyoruz. Birimizdeki olumlu durumdan hepimiz yararlanırız. Sıkıntılı durum hepimizi etkiler.

Kaynak: Dünya

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.