Manx Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Manx Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Manx kedisi özellikleri ve bakımı: Manx, kabiliyetleriyle dünya üstünde nam salmış, kökeni Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde bulunan Man Adası’na dayanan bir kedi cinsidir. Tabii değişinim neticesinde peyda olan bu cins, kuyruksuz veya kısa kuyruklu olmasıyla tanınır.

Bu da Manx cinsini benzersiz bir kedi yapması ile yeryüzünün en masraflı kedi ırkları içerisine dahil eder. Antrparantez bu cinsi, öteki kedi ırklarından farklı kılan en mühim başka niteliği ise adeta bir model gibi yürüme şekline sahip olmalarıdır. Evrenin en sevilen kedi ırkları listesinde bulunan Manx cinsi Man Adası’nın milli simgesi olarak kabul edilir.

Kedi cemiyetleri tarafından ayrı bir cins olarak usulen tanınan güzel dostumuz tabiatla iç içe olan karakterinin beraberinde eve de müsait yapısıyla çocuğu olan ailelerin bile can dostu olmayı başarmıştır. O halde konuyu biraz daha açalım ve manx kedisi özellikleri ve bakımı konusundan daha ayrıntılı bir şekilde bahsedelim.

Manx Kedisinin Özellikleri

Yapay olmayan değişinim neticesinde ortaya çıkan Manx kedisinin en bariz özelliği kuyruksuz veya kısa kuyruklu olmasıdır. Manx kedisinin emsalsiz tabakalarla donatılmış tüy yapısı neredeyse bütün hava koşullarına karşı bir hayli kollayıcı özelliğe sahiptir. Model olarak nitelendirilen bu kedi cinsi, eşi benzeri olmayan yürüyüşüyle dünya çapında ün salmıştır.

Man Adası’na has olan Manx cinsi kediler yeryüzünün değişik bölgelerindeki kedi severlerin, ailelerinin bir ferdi olarak gördüğü bir türdür. Son derece akıllı karakteriyle basbayağı bir köpek niteliğine haiz olduğu bilinen Manx kedisinin, eğitime tabi tutulma ve öğrenme hususuna bir hayli yatkın olduğu söylenir.

Cinsin kabul gören yegâne bir deseni veya renginin bulunmaması ile birlikte kestane, gri, leylak, kahverengi ve mavi renk tonlarında görülebilir. Büyük oranda kuvvetli vücut yapısıyla arka bacakları oldukça adaleli olan Manx kedisi adeta bir tavşan misali ileriye zıplama hususunda bir hayli uzmandır.

Manx kedisi nispeten daha sağlıklı tanınsa da yapılmış olan araştırmalar neticesinde kimi kalıtımsal hastalıklar taşıdığı söylenebilir. Yaşam niteliğini en üst seviyede tutmak adına Manx kedisinin nitelikli mama ve uygun perhiz programı ile beslenmesi gerekir. Ayriyeten aşılama uygulamaları ve rutin kontroller ile vasati ömrü 14 seneyi bulabilir.

Manx Kedisinin Bakımı

Manx cinsi kedi öteki kedi cinslerinde de olduğu üzere incelikli bir bakım uygulamasına gereksinim duyar. Her zaman için intizamlı beslenme ve temiz mekan şartlarının yerine getirilmesi bu kedi için bir hayli ehemmiyet arz eder. Bakımlarda öncelikle tüy yapısının muhafaza edilmesi adına tertipli tarama muamelatları Manx kedisinin cansız tüylerden basitçe kurtulmasına yardım edecektir.

Ayriyeten ılık suyla yaptırılacak bir banyo ile kedinin ferahlamasına yardımcı olunabilir. Tüy bakımı derecesinde tırnak bakımının da bir hayli değerli olduğu Manx kedisinin tırnaklarının veteriner kliniğinde veya kedi kuaföründe kesimlerinin yaptırılması gerekir.

İlaveten eve alınacak kedi tırmığı ile tırnaklarda ki cansız katmanların kendi kendine pratik bir biçimde kopmasına imkân sağlanabilir. Süratli ve çevik doğası ile Manx kedisinin kulaklarında toplanan tozların düzenli şekilde hafif ıslak bir bez yardımıyla silinmesi de kâfi olacaktır.

Manx Kedisinin Karakteri

Manx kedisi tanımadığı ve yakın görmediği insanlara karşı bir hayli çekingen olmasıyla bilinir. Ama bütün bunlara ek olarak özünde bir hayli vahşi, sevgi dolu ve aktif karakteri ile öne çıkar. Büyük oranda akıllı benliği ile neredeyse köpek ırkları gibi oyun oynamayı seven Manx kedisi eğitilmeye oldukça eğilimli bir karaktere sahiptir. Başkaca araştırıcı tabiatı ile bilinen bu cana yakın dostumuzun evin her bir noktasındaki pencere ve dolapları açma hususunda da oldukça hünerli olduğu söylenebilir. Yetecek kadar kuvvetli bacak yapısıyla neredeyse bir tavşan misali zıplayabilen Manx kedisi, yüksek alanlarda olmaktan çok fazla mutluluk duyar. Evdeki öteki misafirleri ve sahibini üst bir noktadan seyretme özelliğiyle yanı sıra avcı kimliği de bir hayli gelişmiştir. Evde sözü geçen bir yapı gözler önüne sermekte olan karakteri tabii ortamda yepyeni şeyler ortaya çıkarma merakı ile ön plana çıkar.

Manx Kedisinin Görünüşü

Bir hayli kısa olan kuyruk yapısıyla ilgileri üzerine çekmekte olan Manx kedisinin uzun tüyleri ve kubbeli kafası sayesinde tatlı bir görünümü vardır. Üstelik dolgun yanakları ve kuvvetli çenesiyle Manx kedi cinsinin kulakları da epeyce büyük bir görünüme sahiptir. Görece daha sağlıklı beden yapısıyla orta büyüklükteki kedi ırkları içerisinde bulunan bu cins, arka bacaklarıyla da son derece kuvvetli bir hoplayıcıdır.

Tüy yapıları bir hayli uzun olmasıyla tanınan Manx cinsi tabakalı ve kesif bir katmana sahiptir. Son derece ışıltılı ve kusursuz görünüşteki tüyleri birbirinden değişik desen ve renklerde görülebilir. En fazla rastlanılan renk tonları çikolata, mavi, kahverengi, açık kahve ve leylak rengi olarak bilinir. Cinsin Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği tarafından tür sayılmayan tek rengi Siyam olarak belirtilir.

Manx Kedisinin Sağlığı

Yapılan incelemeler sonucunda bir Manx kedisinin takribi ömrü  münasip perhiz ve nitelikli beslenme şartlarının yerine getirilmesi halinde vasati 8 ila 14 sene arasında farklılık gösterir. Lakin bir dereceye kadar daha sağlıklı görünmekte olan bu cinsin birtakım kalıtımsal rahatsızlıklar bulundurması tehlikesi bir hayli yüksektir.

Bilhassa Manx kedisinde rastlanabilen kalıtımsal rahatsızlıklar. Manx bulgu ve belirtileri olarak bilinen rahatsızlığın yetiştirici kişiler aracılığıyla üreme planında denenmesi gerekiyor.

  • Hirschsprung hastalığı.
  • Saydam tabaka hastalığı.
  • Sakrokoksigeal Disgenez hastalığı.
  • Sarmal kuyruk sendromu.

Manx kedisinin daima daha sağlıklı bir hayata devam etmesi için elverişli perhiz şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Ayriyeten bebeklik çağından erginlik çağına dek daima yaşıyla denk mama tercihi yapılmalıdır. Kedinin mikroplardan ve parazitlerden sakınılması adına veteriner hekim tarafından yaptırılan sistemli aşılama uygulamaları ihmal edilmemelidir.

Manx Kedisinin Çocuklarla ve Diğer Evcil Hayvanlarla İletişimi

Sevgi dolu ve akıllı tabiatıyla meşhur Manx kedisi çocuğu olan aileler için bir hayli mükemmel bir ev kedisi olma niteliğine sahiptir. Daima dizgelerin içerisinde olan bu cins, çocuklarla bir hayli iyi anlaşacaktır. Her vakit enerjik yapısıyla çocukların ardı sıra giden bu şirin dostumuz fırlatılan oyuncakları sürükleme yoluyla sahibine getirme hususunda oldukça becerikli olarak bilinir.

Köpeklere benzeyen karakteriyle ünlü Manx kedisinin bir hayli arkadaş canlısı bir yapısı vardır. Bilhassa birlikte yetiştirilmesi halinde köpek ve kediler ile bir hayli iyi geçinebildiği gibi aynı evde yaşadığı öteki evcil hayvanlar ile de oldukça iyi anlaştığı söylenir. Yalnız bir hayli ilerlemiş avcı becerisi sebebiyle ufak evcillerin Manx kedisi ile baş başa bırakılmamasında yarar var.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.