Mantık mı? Duygu mu?

Mantık mı? Duygu mu?

Mantık mı? duygu mu? Çoğu zaman kararsız kaldığımız konularda 2 taraf arasın da kalırız bunlar duygu ve mantıktır. Hangisini seçersek daha mutlu olacağımızı bazen kestiremiyoruz haliyle mantıklı gelen duygumuz o kadar büyük yıkımlara sebebiyet veriyor ki bir daha duygularımızla hareket etmek aşırı zor gelebiliyor.

Sürekli mantık ile hareket etmek de duyguları öldürebiliyor bazı zamanlar da saf ve temiz yaşanacak duyguların anların yaşanamamasına sebebiyet veriyor bu yüzden yerine göre duygu yerine göre mantık demek daha doğru olur. Bazı zamanlar da duygularımızın en yoğun olduğu anlarda kesinlikle duygunun yanına mantığı sıkıştırmalıyız yoksa çok büyük sorunlar yaşayabiliriz.

Mantığımızı mutlaka yanımızdan eksik etmemeliyiz desek daha doğru olacaktır. Dengeyi sağlayabilmek oldukça zordur hatta bazen imkansız bile olabilir. Özellikle ailevi konular da mantığımızı mutlaka devrede tutmalıyız ani sinirlerle en sevdiğimiz insanları üzüp kalplerini kırabiliyoruz yaptığımız davranışların sonlarını ani hareketler nedeniyle hesap edemiyoruz.

Büyük yıkımların ana sebebi ani hırs, öfke ve çaresizlik mantık bu gibi durumlar da bize uğrayamayabiliyor. Dengeyi çok kolay sağlayabilmek mümkün değil ancak bazı zamanlar da kendimizi ölçüler doğrultusun da hareket ettirip yaşantımız doğrultusun da dizginleyebiliriz. Yeter ki içimiz de bir yerler de kalp kırmamak veyahut öfkelenmeme isteği olsun.

ETİKETLER: Duygu, Mantık
YAZAR BİLGİSİ
halil kaya
Önemli olan şeyin insanın kendisine olan inancı olduğu kanaatindeyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.