Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Kredi, kullanımı günlük hayatta oldukça sık tercih edilen bir bankacılık hizmetidir. Öyle ki insanlar alacakları ürün ve hizmetler için finansman kaynağı bulmak istedikleri zaman ilk olarak bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. En fazla kullanılan bu bankacılık ürününün ödenmemesi durumunda sistem aksaya bilmekte ve birçok sorun çıkabilmektedir.

Bu nedenle kredide düzenli ödeme en önemli şartlardan birisidir. Maddi durumunu ve gelirini göz önünde bulundurmadan kredi başvurusunda bulunan birçok kişi daha sonra kredi ödemelerini aksatmış ve zorluk yaşamıştır. Bunun yanı sıra bireylerin kredi notunda da büyük düşüşler meydana gelmiş ve tekrar bankacılık ürünlerinden faydalanmaları oldukça zorlaşmıştır.

Kredide hayat sigortası da bu ödememe ve yaşamsal risklere karşı bankalar tarafından alınan bir önlem olarak ön plana çıkmaktadır. Öyle ki kredi kullanan kişi borcunu ödemeden ve kredisini kapatmadan herhangi bir nedenden dolayı vefat edebilmektedir. Bu gibi durumlarda bankaların kredileri tahsil etmesi mümkün değildir. İşte burada kredide hayat sigortası nedir sorusu ön plana çıkmaktadır.

Kredide Hayat Sigortası Ne İçin Yapılır?

Kredide hayat sigortası adından da anlaşılabileceği gibi bankaların kredi kullanmak isteyen müşterilerinden alacağı parayı garanti altına alma çabasıdır. Yani banka alacağı kredinin ödemelerinin hiçbir şekilde sekteye uğramasını istemez. Bu nedenle kredi hayat sigortası bankaların kredi vermesinde önemli bir kriterdir.

Kredide hayat sigortasının en temel amacının mirasçıları mağdur etmemek ve krediyi geri alabilmek olduğu belirtmiştik. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bunun zorunlu olmamasıdır. Yani kredi almak isteyen bir kişiye banka kredide hayat sigortası yapamaz. Sadece sizden böyle bir başvuru veya talep alınarak anlaşmalı sigorta şirketine iletilebilir veya sizden böyle bir sigorta yapmanız istenebilir. Bunu yapmadığınızda ise banka size kredi vermek istemeyebilir. Bu nedenle kredide hayat sigortası kredi başvurularında önemli bir yer tutmaktadır.

Konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde bankalar tarafından sıkça kredide hayat sigortasına başvurulabilmektedir. İhtiyaç kredilerinde de yine kullanılacak kredi miktarına göre kredi alacak olan kişinin kredi hayat sigortası yaptırması istene bilmekte veya kredi masrafları içerisinde bu tutar banka tarafından tahsil edilebilmektedir.

Kredide Hayat Sigortası Maliyeti Ne Kadar?

Kredide hayat sigortası maliyeti kullanılan kredi türüne göre değişebilmektedir. İhtiyaç kredisi kullanıldığında 50-80 TL, konut kredisi için 400-600 TL, taşıt kredisi için ise 100-400 TL arasında bir maliyet çıkabilmektedir. Kredi miktarına göre ve bankaya göre maliyet değişebilmektedir.

Ayrıca kredide hayat sigortası bazı durumlarda krediyi karşılamamaktadır. Örneğin; siz herhangi bir kaza sonucu vefat ederseniz sigorta kalan borcunuzu karşılayabilir ancak kronik bir rahatsızlığınız varsa veya doğal sebepler nedeniyle yaşamınızı yitirirseniz borcunuz mirascılarınıza kalabilir.

Bu nedenle kredide hayat sigortası yaptırırken poliçenizi çok dikkatli bir şekilde analiz etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Aksi takdirde sigorta şirketi size imzalatacağı sözleşmenin satır aralarında hangi durumlarda kredinin karşılanmayacağını belirtebiliyor. Dikkatli olup iyi bir araştırma yaptıktan sonra kredi hayat sigortası yaptırmanız faydanıza olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk