Kredi Notu Nasıl Yükselir? Anında Krediniz Onaylansın!

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Anında Krediniz Onaylansın!

Kredi notu, bireylerin bankalardan alacağı hizmetleri doğrudan etkileyen hatta belirleyen en önemli kriterdir. Bankalardan kredi kartı ve kredi almak isteyen kişiler banka tarafından değerlendirmeye alınırken ilk etapta kredi notlarına bakılmakta ve belli bir puanın altında olan kişilere bankacılık ürünleri kullandırılmamaktadır. Banka borcunu ödemekte zorlanan ve ödeyemeyecek potansiyelde olan kişilere borç vermek istememektedir. Bu da kredi notu yüksek olan kişilerin daha kolay bir şekilde kredi veya kredi kartı kullanmalarına olanak sağlamaktadır.

Kredi notu yükseltme düşük puana sahip olan kişiler için büyük önem taşıyan bir konudur. Kredi puanının düşmesi her ne kadar kısa süreler içerisinde gerçekleşebilse de yükselmesi o kadar kolay olmamaktadır. Bankaya olan kredi borcunuzu ödemediğinizde kredi puanınız olumsuz bir şekilde etkilenmekte ve düşmektedir. Kredi notu yükseltme işlemi için yapmanız gereken bir takım işlemler mevcuttur. İşte kredi notu yükseltme yolları:

Düzenli Kredi Kartı Harcaması Yapın

Kredi kartınız olmasa bile kredi notunuzu yükseltmek adına düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinmeniz gerekiyor. Düzenli harcama yapıp borcunuzu zamanında ödemeniz direkt olarak kredi notunuza etki edecektir. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını değil de dönem borcunu düzenli bir şekilde öderseniz belli bir süre sonra kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz.

Ayrıca, kredi kartınızdan otomatik fatura ödeme talimatları vererek sicilinizi otomatik bir şekilde düzeltebilirsiniz ve bankanıza karşı kaybettiğiniz otoriteyi yeniden kazanabilirsiniz. Bunun dışında kredi kartınızın ödemelerini gününde yapıyor olmanızda ayrıca bir önem teşkil ediyor bankalar için. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde kredi notunuz düzelecektir.

Kredi Çekin ve Ödeyin

Kredi notunuz düşükse kredi almanız zor olabilir ancak maaş bankanıza kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Küçük miktarlarda ve kısa vadede bir kredi alıp bunu zamanında ödediğinizde kredi notunuz yükselecektir. Diğer bankalardan daha yüksek miktarlarda kredi kullanma şansına da sahip olacaksınız.

Artık bu işlemler oldukça kolay, telefondan küçük meblağlar da başvuru yapın ve bankanın onayladığı limitte kredi çekin. Yalnız, şöyle önemli bir nokta var eğer düşük meblağlarda ki kredileriniz de onay görmüyorsa çok sık başvurular yapmayın bu sizin sicilinize mutlaka olumsuz etki eder.

Hesaplar Arası Para Transferi

Kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunacağınız bankanızda’ki hesaba para giriş çıkışının olması kredi notu yükseltme yolları arasında en etkili olanlardan birisidir. Zira hesabınıza para giriş çıkışı olması hesabın aktif bir şekilde kullanıldığını göstermektedir. Ayrıca ne kadar fazla para giriş çıkışı olursa işlem hacmi o kadar yükselecektir. Bu teknik, kredi notu yükseltme yolları arasında oldukça fayda sağlayan bir yöntemdir.

Otomatik Ödeme Talimatı

Bankanızdan otomatik ödeme talimatı verebilir ve faturalarınızın bu şekilde ödenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece otomatik ödeme talimatıyla borçlarınız zamanında ödenir ve kredi notunuz bundan olumlu bir şekilde etkilenir. Bankaların borçlarınızı zamanında ödediğiniz görmesi kredi notunuzun yükselmesine zemin hazırlayacaktır.

Hesabınızda Para Tutun

Vadesiz hesabınızda bir miktar para olması kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına zemin hazırlayabilir. Kredi veya kredi kartı başvurusundan önce vadesiz hesabınızda bir miktar para bulundurmanız size olumlu katkı sağlayabilir.

Sürekli Başvuru Yapmaktan Kaçının

Ne kadar fazla kredi başvurusu yaparsanız ve olumsuz cevap alırsanız kredi notunuz o oranda düşecektir. Başvuru yapmanız ve olumsuz sonuç almanız durumunda belli bir süre bekleyerek kredi notu yükseltme yöntemlerini uygulamalısınız. Ardından daha sonra kredi veya kredi kartı başvurunuzu tekrar gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı Anda Farklı Bankalara Başvuru Yapmayın

Kredi notu sistemi tüm bankalar arasında bilinen ve görülen bir sistemdir. Maaş bankanızdan kredi başvurusu yaptığınızda bunu diğer bankalar da görebilmektedir. Bu nedenle sık bir şekilde farklı bankalardan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmanız sizin zararınıza olacak ve kredi notunuzu da düşürecektir. Bu nedenle minimum 3 veya 6 ayda bir kredi başvurusunda bulunmanız daha iyi olacaktır.

Kredi notu yükseltme oldukça uzun bir süreç istemektedir. Borçlarınızı ödemediğinizde hemen düşen kredi notunu yükseltmek için yoğun çaba harcamalı ve beklemelisiniz. 1500 – 1900 arasında bir kredi notuna sahip olduğunuzda bankacılık ürünlerini kullanmanız daha kolay olsa da bu aralığın dışında bir kredi notuna sahip olup bankacılık ürünlerini kullanmanız da mümkündür. İlk etapta kredi veya kredi kartı başvurularında maaş müşterisi olduğunuz bankayı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kredi notu yükseltme ile ilgili yazımız bu kadardı umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konuyla ilgili soru görüş ve önerilerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşmaktan çekinmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.