Kraliçe Elizabeth’in Cenazesi İçin Türkiye’den 1.5 Milyon Dal Karanfil Gönderilecek

İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth’in yas ayrıca cenaze programında kullanılmak üzere Antalya ayrıca Isparta’dan çiçek talebi yüzde 90 arttı …

Kraliçe Elizabeth’in Cenazesi İçin Türkiye’den 1.5 Milyon Dal Karanfil Gönderilecek

İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth’in yas ayrıca cenaze programında kullanılmak üzere Antalya ayrıca Isparta’dan çiçek talebi yüzde 90 arttı.

Cenaze için toplamda en az 1.5 milyon dalı bulacak karanfil sevkiyatı başladı.

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ayrıca Isparta’daki kesme çiçek sektöründe büyük bir hareketlilik başladı. Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’de vefat etmesi devamında Kraliyet Ailesi’nce yas ayrıca cenaze töreni için 10 günlük bir program hazırlandı. Bu kapsamda, özellikle de cenaze töreni için İngiltere’den Antalya’ya yapılan kesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a varan bir talep artışı yaşanıyor.

Kesme çiçek üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Antalya’da, kasım- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- kasım ayları arasındaki dönemde ise yayla bölgesi olarak nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık kesintisiz üretim sürecindeki bu boşluk dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü de Isparta bölgesindeki yayla üretiminin son dönemine denk geldi.

İngiliz talepleri ilk sırada

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi kasım ayında başlayacağı için şu an İngiltere’den yüksek talep olmasına rağmen, ürün yetersizliği sebebiyle firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 gün süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren sektör, Kraliçe’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük olarak göndermeye başladı. Firmalar işçi sayıları ayrıca mesai saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında öncelik olarak İngiltere’yi ilk sıra aldı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ayrıca Süs Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Eylül akşamı Kraliçe’nin ölüm haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, ‘Ülkede gerçekleşecek olan ulusal yas ayrıca cenaze programının 10 gün süreceği belirtiliyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönem Antalya’da kesme çiçek üretimi yok, Isparta’da yayla üretiminin de azaldığı bir dönem geldi’ dedi.

TIR yerine uçakla sevkiyat

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına yeni gelen siparişlerle kesme çiçek sektöründe İngiltere’nin ilk sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, ‘Cenazeden dolayı bu hafta itibarıyla TIR’la sevk edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 gün sürerken, uçakla ertesi gün ellerinde oluyor’ diye konuştu. 

Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle kesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık bir artış olduğunu ifade eden Çelebi, ‘Ancak bu dönem üretim boşluğumuzdan dolayı bu sipariş artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan tür ise karanfil, her renkteki karanfili de gönderiyoruz. 10 günlük program haricinde yaklaşık 1 ay boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz’ dedi.

Antalya ayrıca Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye direkt ihracatının yanı sıra Hollanda’ya da ciddi miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin de cenazeden dolayı ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini  söyledi.

Mesai ayrıca işçi sayıları artırıldı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.