KKTC Başkanı Ersin Tatar: GKRY lideri Nikos Anastasiadis’le bir görüşmem olacağını düşünmüyorum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ‘(Kıbrıs meselesinde) Federasyon artık konuşulmaz, kabul de görmez. Uluslararası …

KKTC Başkanı Ersin Tatar: GKRY lideri Nikos Anastasiadis’le bir görüşmem olacağını düşünmüyorum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ‘(Kıbrıs meselesinde) Federasyon artık konuşulmaz, kabul de görmez. Uluslararası ilişkilerin kalbi olan New York’ta olacağız ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’le bir görüşmem olacağını düşünmüyorum’ dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Tatar, Bayrak Radyo Televizyonu (BRT) özel yayında soruları yanıtlayarak KKTC’nin yeni siyasetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eylül’de yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, ‘Kıbrıs Rum kesimi (gelecek yıl) seçime gidecek. Geleneksel olarak her eylül döneminde BM’ye gidilir. Uluslararası ilişkilerin kalbi olan New York’ta olacağız ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’le bir görüşmem olacağını düşünmüyorum’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyasetin (Kıbrıs’ta iki devletli çözüm) gerekli bir siyaset olduğunu; Ada’da verilen mücadelenin, egemenlik mücadelesi olduğunu vurgulayarak ‘Bizim yeni siyasetimiz egemen eşitlik temelindedir’ ifadesini kullandı.

Yeni siyasetin kolay bir adım olmadığını ancak Türkiye’nin de desteğiyle sağlıklı bir şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Tatar, şöyle devam etti:

‘Türkiye’nin her kurum ayrıca kuruluşu, bu yeni siyaseti benimsemiştir. Federasyon artık konuşulmaz, kabul de görmez. İki senede çok şey başardık. Öncelikle siyaset değişikliği yapabildik ayrıca bu yeni siyasete devam edeceğiz.’

Ersin Tatar, Rum tarafının, ‘sıfır asker sıfır garanti’ düşüncesinin Ada’da Türkiye’nin varlığını sorgulatacak bir durum olduğunu ayrıca bunun kabulünün mümkün olamayacağını da belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.