Asgari Ücret Bu Hafta da Belli Olmadı: 2024 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonlarca çalışanın gözü 2024 yılında uygulanacak asgari ücrete çevrilmiş durumda. Hafta içi Asgari Ücret Komisyonu ikinci kez toplanırken, taraflar anlaşma sağlayamadı. 2024 yılı asgari ücretinin önümüzdeki haftanın başında açıklanması bekleniyor …

Asgari Ücret Bu Hafta da Belli Olmadı: 2024 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonlarca çalışanın gözü 2024 yılında uygulanacak asgari ücrete çevrilmiş durumda. Hafta içi Asgari Ücret Komisyonu ikinci kez toplanırken, taraflar anlaşma sağlayamadı. 2024 yılı asgari ücretinin önümüzdeki haftanın başında açıklanması bekleniyor.

Asgari ücret, Türkiye’de çalışan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren temsilcileriyle birlikte ilk iki toplantısını yaptı ancak asgari ücrette anlaşma sağlanmadı.

İlk toplantısını 11 Aralık’ta, ikinci toplantısını 18 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, taraflar müzakerelerini sürdürüyor.

Bu kapsamda, işçi ve işveren tarafının, görüşmelerde belli bir aşamayı geride bıraktığı öğrenilirken, nihai kararın, devam eden pazarlıkların ardından gelecek haftanın ilk günlerinde açıklanması bekleniyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

2024 yılında asgari ücrete en az yüzde 40 bandında zam bekleniyor. Taraflar en düşük beklentide anlaşsa bile 2024 yılı asgari ücretin 16 bin lira civarında olması bekleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.