Kimilerine Göre Deprem Kahini Kimilerine Göre Şarlatan: Yeni Türkiye Paylaşımı Geldi

Yaptığı tahminlerle depremleri önceden bildiğini iddia eden Frank Hoogerbeets, son paylaşımında Türkiye’ye yer verdi. Hoogerbeets, Kahramanmaraş’ta şubat ayında yaşanan depremlere gönderme yaptı. Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan deprem …

Kimilerine Göre Deprem Kahini Kimilerine Göre Şarlatan: Yeni Türkiye Paylaşımı Geldi

Yaptığı tahminlerle depremleri önceden bildiğini iddia eden Frank Hoogerbeets, son paylaşımında Türkiye’ye yer verdi. Hoogerbeets, Kahramanmaraş’ta şubat ayında yaşanan depremlere gönderme yaptı.

Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan deprem tahminleriyle dikkat çeken Frank Hoogerbeets, kimilerine göre dikkat edilmesi gereken bir ‘deprem tahmincisi’ kimilerine göre ise bir şarlatan.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; medyanın ‘deprem kahini’ diye nitelediği Hoogerbeets, sarsıntı tahminleri yapmak için kurduğu SSGEOS adlı kurumun sayfasından, ‘Afganistan’da veya yakınında daha güçlü artçı şok etkinlikleri mümkündür. Türkiye / Ortadoğu ve muhtemelen Romanya ekstra alarma geçmeli’ ifadelerine yer verdi.

Hoogerbeets sonrasında bu paylaşımı alıntılayarak; “Doğu Türkiye’ye işaret eden bu dalgalanma şubattaki kadar ikna edici değil. Yani bu daha çok ‘ne olur ne olmaz’ uyarısıdır. Umarım pek bir şey olmaz.” ifadelerini kullandı.

👇

Bazı kullanıcılar, Hoogerbeets’in tahmininin gerçek bir modele dayanmadığını söyleyerek kanıt talep ederken, bazıları da Hoogerbeets’i “şarlatan” diye niteliyor.

Twitter’ın topluluk notlarına üye olan kullanıcılar da Hoogerbeets’in söz konusu paylaşımına çok sayıda uyarı ekledi. Uyarılarda, “Bu deprem tahminlerinin hiçbir bilimsel dayanağı yok. Hakemli araştırmalar, bu yöntemi desteklemiyor” ifadeleri yer aldı. Ayrıca bir dizi teyit haberinin de bağlantılarına yer verildi.

Çeşitli ülkelere ilişkin sık sık deprem uyarılarında bulunan Hoogerbeets, bu tahminleri gezegenlerin gökyüzündeki dizilimlerine dayandırıyor.

Avustralya’nın önde gelen bilim insanları arasında gösterilen gökbilimci Bryan Gaensler, ‘Gezegenlerin hizalanmasının depremler üzerinde herhangi bir etkisi yok‘ açıklamasında bulunmuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.