Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Kamuda Tasarruf, İstikrar ve Öngörülebilirlik Dönemi: Resmi Gazete’de Bütçe Çağrısı

Cumhurbaşkanlığı’nın ‘2023-2025 Dönemi Bütçe Çağrısı’na ilişkin tebliği ve 2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıklarıyla ilgili genelge Resmi …

Kamuda Tasarruf, İstikrar ve Öngörülebilirlik Dönemi: Resmi Gazete’de Bütçe Çağrısı

Cumhurbaşkanlığı’nın ‘2023-2025 Dönemi Bütçe Çağrısı’na ilişkin tebliği ve 2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıklarıyla ilgili genelge Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kamu kaynakları, Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen politika, tedbir ayrıca öncelikler doğrultusunda kullanılacak.

Kaynak: Tebliğ

Kaynak: Genelge

Merkezi Yönetim Bütçesi’nin hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere OVP (2023-2025) hazırlandı ayrıca programda ekonomi ile maliye politikalarının temel amaçları belirlendi.

Bu kapsamda 2023-2025 döneminde Türkiye Ekonomi Modeli ile uyumlu olarak yatırım, istihdam, üretim ayrıca ihracatı önceleyen büyümenin sürdürülmesi, verimli ayrıca rekabetçi yerli üretim yapısının güçlendirilmesi, ithalat bağımlılığının azaltılması, kalıcı fiyat istikrarına ulaşılması, beşeri sermaye ayrıca iş gücü kalitesinin artırılması, iş ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesi, sürdürülebilir, kapsayıcı büyüme ile adaletli paylaşıma yönelik ekonomik dönüşümün gerçekleştirilmesi amaçlandı.

Maliye politikasında temel amaçlar, bütçe disipliniyle kamu açıklarının azaltılması, mali yapının daha da güçlendirilmesi, kamu hizmetlerinde bütçe içinde kalınarak kaynakların üzerine çıkılmaması ayrıca azami tasarruf anlayışı olarak belirtildi.

Ayrıca, kamu mali yönetiminde sürdürülebilir ayrıca sağlıklı gelir kaynaklarının artırılmasında vergi adaleti, eşitlik, öngörülebilirlik ayrıca şeffaflık ilkeleriyle vergi tabanının genişletilmesi ayrıca gönüllü uyumun artırılması, kamu gelirlerinde tahsilatın artırılması, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin kararlılıkla devam etmesi de yer aldı.

OVP’de belirlenenler doğrultusunda hareket ederek ödeneklerin aşılmaması harcamaların gözden geçirilerek verimsiz harcamaların azaltılması ayrıca öncelikli harcama alanlarına tahsis edilmesi hedeflendi.

Kamu kaynaklarının daha etkin şekilde değerlendirilmesi ayrıca hazine nakit rezervinin güçlendirilmesi için ‘Tek Hazine Kurumlar Hesabı’nın kapsamı genişletilecek.

Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Sistemi’nin hızlandırılacak, kamu kurumları arasında tam entegrasyon sağlanacak.

Geçici kaynaklara karşılık olarak kalıcı harcamalar engellenecek, kamu yatırım, harcama, teşvik ayrıca destekleri etkin hale getirilecek. 

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinden 2023, 2024 ayrıca 2025 yıllarına ilişkin bütçe tekliflerini de hazırlamaları bekleniyor. 2023-2025 Dönemi Bütçe Hazırlama Rehberi de yayımlandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.