Kaliteli Zaman Kaybı Olmayan Dizi ve Film Bulmak İçin 5 Faktör

Kaliteli Zaman Kaybı Olmayan Dizi ve Film Bulmak İçin 5 Faktör

Hepimiz kaliteli ve güzel film ya da dizi izlemek isteriz bu doğru. Fakat bir filmin ya da dizinin kaliteli ve güzel olduğunu nasıl bilebiliriz ki birkaç bölümünü ya da saatini izlemeden?
IMDb puanları bizlere biraz da olsa yol gösterebilecek boyuttadır lakin herkesin zevki ile sizin zevkiniz uyuşmayabilir ve bu gibi durumlarda 10 üzerinden 9 puan almış bir filmi bile sevmeme ihtimaliniz bulunmaktadır.
Bugün sizler için nasıl iyi bir film bulabileceğinizi detaylıca anlatacağım. Bunlara bakarak kendi zevkinize göre film ya da dizi bulma şansınız olacaktır. Keyifli okumalar.

1. Kaliteli Senaryo

Bir filmin ya da dizinin sizi kendisine bağlamasının en ana temellerinden birisi senaryodur. Senaristin en iyisi kimdir bilinmez ama IMDb top250 listesinde bulunan filmlerin her birinin kaliteli senaryoya sahip olduğu doğrudur. Cıvık cıvık ya da bir yere varamayan senaryolar yerine sağlam ve sizi içine çeken, yeri gelince geren yeri geldiğinde ise sizleri hayretler içerisinde bırakması gerekir.

Eğer ki bir filmin ilk yarım saatinde sizi içine çeken bir senaryo yoksa ya da dizinin ilk bölümünden sonra sizi ikinci bölümüz izlemenize karşı herhangi bir istek oluşturmuyorsa o diziyi de gönül rahatlığı ile bırakın derim. İzlemeye devam etseniz bile asla sizi sırf senaryolarından kaynaklı sarmayacak şeylerdir bunlar.

2. Kaliteli Çekim

Sizlerle miladi olmuş olan ama hala sevenleri ve izleyenleri bulunan bir film serisi hakkında çekim nedir ve nasıl olur tartışması yapmak istiyorum. Yüzüklerin Efendisi serisini herkes bilir; bazılarına bu seri saçma ve sıkıcı geliyorken bazılarına da bu seri dünyanın en kült serilerinden birisi gibi geliyordur.

2001 yılındaki teknoloji ile çıkmış olan sağlam bir yapım olduğu ise tartışmasız kabul edilen bir gerçeklik. Şimdi baktığımızda yeşil ekranlar fazlaca belli oluyor olsa da o dönemde çıkmış olan ve günümüzdeki teknolojide bile yeşil ekranı belli eden filmlerden daha iyi bir çekime sahip olduğunu belli bir durumdur.

Gelelim uzun lafın kısasına; yıllar önce çıkmış olsa bile günümüzdeki eserlere taş çıkartabilecek kadar kaliteli çekimli filmler varken hala teknolojinin faydalarından yararlanamamış olan filmleri izlemenizi hiçbir şekilde öneremem sizlere.

3. Kaliteli Yönetmen

Sinema tarihine adını yazdırmış olan tonlarca başarılı yönetmen bulunmaktadır. Bu yönetmenlerin farklı ise filmleri ile anlaşılabilecek boyuttadır. Bir gerilim filmi hayal edelim; gerim gerim gerilmek istediğiniz bazı sahnelerde ise yerinizden sıçramak istediğiniz bir film olsun bu. Alfred Hitchcock’un çekimini ele aldığı bir gerilim filminde akıl almaz kurgu teknikleri ile gerilmeye doyamayacağınız bir film izlersiniz ama ismini bile tam duyuramamış olan bir yönetmenin çekmiş olduğu filmde ise sıkıcı sahneler sizi bekliyor olabilir.  Bir filmi izlemeden önce mutlaka yönetmenlerini araştırmanızı ve o yönetmene ait yazılan yorumları okumanızı öneririm. Daha kaliteli film veya dizi bulmanıza neden olacaktır.

4. Kaliteli Oyuncular

Herkesin sevdiği, idol olarak gördüğü ya da dış görünüşüne hayranlık duyduğu erkek ya da kadın oyuncu vardır. Bu oyuncuların birçoğu en iyiler listesine kendi adını kazımışken bazıları hala bu yolda mücadele etmektedir lakin gerek istenilen duyguları ifade edememelerinden gerekse yapmacık bir tavır sergilemelerinden dolayı maalesef ki birçoğu bu yolculukta elenen oyuncular oluyor. Kaliteli oyuncu her zaman en kötü senaryoyu bile iyileştirebilecek boyuttadır ki kaliteli oyuncuların bulunduğu senaryolar kolay kolay kötü olmaz.

5. Kaliteli Uyarlamalar

Filmlerin ve dizilerin bazıları kitaplardan uyarlama olarak hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Burada en önemli unsuz kitap içerisindeki ana tema bozulmadan, ekstra ve gereksiz eklemeler yapmadan uyarlanmasını sağlamaktır. Bura iş tekrar olarak senaristlere düşüyor olsa da uyarlanacak olan kitabı okumayan oyuncularında çok bir marifeti olmadığını söylemekten çekinmiyorum. Kısacası kaliteli film ve dizi bulmak için kaliteli olması gereken diğer her şeye odaklanmak gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.