Kalıcı Yaz Saati Uygulaması Nedeniyle Adeta Karanlığa Mahkum Yaşayan Vatandaş Sonunda İsyan Etti

Kış ayları geldi, Türkiye’nin kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle birçok insan hava daha aydınlanmadan işe veya okula gitmeye başladı. 2016 yılında, enerji tasarrufu için alınan alıcı yaz saati uygulaması kararı, vatandaşı bıktırmış durumda …

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması Nedeniyle Adeta Karanlığa Mahkum Yaşayan Vatandaş Sonunda İsyan Etti

Kış ayları geldi, Türkiye’nin kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle birçok insan hava daha aydınlanmadan işe veya okula gitmeye başladı. 2016 yılında, enerji tasarrufu için alınan alıcı yaz saati uygulaması kararı, vatandaşı bıktırmış durumda… Yetkililere seslenip yaz saati uygulamasının kaldırılmasını talep eden vatandaşların isyanı gündem oldu.

Türkiye’de 2016 yılında alınan bir kararla, ülke sürekli yaz saati uygulamasına geçti. Bu karar sonucunda vatandaş kış aylarında karanlıkta uyanıyor, karanlıkta işe veya okula gidiyor ve karanlıkta evimize dönüyor.

Bu kararın alınma sürecinde Berat Albayrak, “Bu uygulama ile 540 milyon ila 800 milyon liralık bir tasarruf sağladık. Bu, işin ekonomik boyutu.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Dolayısıyla enerji tasarrufu için bu çileyi çektiğimize kendimizi inandırmaktan başka yapabileceğimiz bir şey kalmadı.

Ancak, bu kararın alındığı günden bu yana tartışmalar büyüyerek devam ediyor. İnsanlar, “Yaz saati uygulaması enerji tasarrufunu sağlıyor mu?” diye sorguluyor. Çünkü hayat adeta çekilmez hale geldi.

Enerji tasarrufu amacıyla yapılan bu değişikliğin aslında tasarruf yerine israfa neden olduğunu gösteren araştırma sonuçları, kafaları karıştırıyor. Doğal olarak, insanlar “Neden bu ısrar?” diye soruyorlar.

Bu yıl da kışın gelmesi ile birlikte, bu uygulama yeniden gündeme geldi. İnsanlar, sosyal medya hesaplarından bu duruma olan tepkilerini dile getirdiler.

Artık bu kararın iptalini bekleyenler,

Acilen bir şeyler yapılmasını isteyenler sosyal medyada isyan etti.

👇🏻

👇🏻

Uzmanlara ve yetkililere seslenen vatandaşlar bir çözüm bekliyor.

👇🏻

👇🏻

👇🏻

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.