Kahve Makinesi ve Buzdolabı Gibi Birçok Ürüne IMEI Geliyor

Kahve Makinesi ve Buzdolabı Gibi Birçok Ürüne IMEI Geliyor

Elektronik cihazlar hayatımızda büyük ölçüde yer kaplamaya devam ediyor. Özellikle mutfak eşyalarında teknoloji ileri boyutlara taşınıyor. Bu anlamda akıllı cihazlar mutfaklarda yerini alıyor. Birçok farklı kolaylık sunan elektronik ürünler ile işlemler daha hızlı ve kolay yapılıyor. Akıllı telefon ile kontrol edilebilir kahve makineleri, wi-fi ağına bağlı elektronik cihazlar, eve gelmeden telefonunuz ile açabileceğiniz klimalar gibi farklı birçok cihaz evlerimizde yerini almış durumda.

Bu cihazların konum kullanması ve internete erişebilmesi yeni bir uygulamanın ortaya çıkmasına sebep oldu. Artık yakın bir zamanda tüm bu elektronik cihazlara IMEI numarası kaydı gelecek. IMEI ile güvenliğin artırılması ve cihazların kayıt altına alınması sağlanacak.

Konum Verisine Erişip İnternete Bağlanan Cihazlara Düzenleme

Bu düzenleme tüm cihazları kapsamıyor. Sadece internet erişimi olan ve konum bilgisine ulaşabilen cihazlara gelecek olan IMEI kaydı sıradan cihazlar için istenmeyecek. Yakın zamanda BTK tarafından alınan bu karar önem taşıyor.

Ayrıca bu karar ile yeni kararların da önü açılıyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerine de IMEI numarası gelmesi gündemde yerini almış durumda. Yakın bir zamanda birçok elektronik cihaz için IMEI cihaz kodu gerekecek gibi duruyor.

Cep Telefonları İçin de Ufak Bir Düzenleme Mevcut

Cep telefonları için de yeni bir düzenleme yapılacak. Bu düzenleme özellikle eski cihazların IMEI numaraların yeni cihazlara atanmasını engellemeyi amaçlıyor. Cihazlar belirli süre kullanılmadığı takdirde IMEI numaraları devre dışı kalacak. Bu şekilde cihazın IMEI numarasının kopyalanması imkansız hale getiriliyor.

7 yıl boyunca kullanılmayan bir telefona ait olan kod bloke edilecek. Kara listeye alınan bu kod sayesinde kaçak cihaz kullanımının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca yeni sıfır bir cihaz alan kişi eğer ödemelerini yapamaz ise kişinin iletişiminin de kesilmesi de cep telefonları için planlanan düzenlemeler arasında yer alıyor.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk