Java Nedir? Nitelikleri Nelerdir?

Java Nedir? Nitelikleri Nelerdir?

Java nedir? Java; Sun Microsystems teknisyenlerinden James Gosling aracılığıyla inkişaf ettirilmeye başlanmış alenî kaynak kodlu, objeye müteveccih, düzlemden ayrı, yüksek randımanlı ve fonksiyonlu, üst düzey, ağır olarak çalıştırılan bir lisan şeklinde tanımlanır. Java Topluluk Süreci/İşlemleri yani Java Community Process ya da kısaca JCP aracılığıyla geliştirilir.

Bu geliştirme malumatı ise her insanın rahatlıkla katkı sağlayabileceği ve hükümlere iştirak edebileceği bir mecrada gerçekleştirilir. Java’nın ileriki dönemleri hakkındaki bütün hükümler oy çoğunluğu ile verilir. Java normlarının ortada olması, onu serbest bir yazılım olma durumuna getirmiştir.

Java Nasıl Çalışır?

Java Nedir Nitelikleri Nelerdir

Java; ortamdan ayrı işleyen, yüksek süratli, basit dizaynlı, emniyetli, obje temelli ve devingen bir programlama lisanıdır. Java; Windows versiyonları, HP-Unix, Ubuntu, Sun Solaris, CentOS, Mac OS, Redhat ve Linux benzeri ortamlarda işleyebilir. Java programlama lisanının kullanıldığı alanlar bir hayli kapsamlıdır. Herhangi bir ortamda yazılmış olan bir bilgisayar programını öteki farazi ortamda işletmek adına Java yazılım dili kullanılır.

Ulaşılabilir internet hizmetleri ve internet tarayıcısı ile işleyecek programlar yaratmak için Java kullanılır. HTML formları, çevrimiçi forumlar, anketler ve dükkanları işletmek ve daha çok yayıncı doğrultusu aplikasyonları geliştirmek adına Java kullanılır. Üst seviye hususileştirilmiş aplikasyon ve servisler meydana getirmek için Java lisanı kullanılarak aplikasyonlar ve servisleri özdeşleştirmek adına Java kullanılır. Java nasıl çalışır ve java nedir sorularını cevaplandırdıktan sonra kullanım alanlarından bahsedelim.

Java’nın Kullanım Alanları

Java’nın yararlanıldığı aygıtlar bir hayli muhteliftir. Java yazılım lisanı; cep telefonlarında, internet aplikasyonlarında, bilgisayarlarda, oyun kumanda panellerinde, Blu-ray disk sürücülerinde, data saklama noktalarında ve yeni jenerasyon akıllı televizyonlarda değerlendirilir.

Bu gün 3 milyar civarında cep telefonunun içerisinde Java bulunur. Blu-ray disk oynatıcıların bütününde Java yazılım dili tercih edilir. Firma bilgisayarlarının %97’lik bir oranında Java yüklenmiş vaziyettedir ve 125 milyon akıllı TV aygıtı olan Java’yı kullanır.

Java’nın Nitelikleri Nelerdir?

Java’nın, obje temelli bir yazılım dili olması dolayısıyla Java’da her şey bir nesnedir.

  • Java, bütün ortamlardan serbest olarak işleyebilir.
  • Bu program bir kere toplandıktan sonra bütün ortamlarda faaliyet gösterebilir.
  • Son derece kolay bir yazılım lisanı olduğundan mütevellit öğrenilmesi de basittir.
  • Emniyetli bir yazılım dili olmasından dolayı virüs sirayet etmeyen ve diğer bireylerin giriş sağlayamayacağı programların yazılmasına müsaade eder.
  • Java kodu düzenlendikten sonra natürel mimariye iye bir biçime girer.
  • Düzenlenmiş Java kodu tüm ortamlarda ve platformlarda oldukça rahat bir biçimde çalışabilir.
  • Java ile birden çok vazife yerine getirebilecek seviyede yazılımlar yazmak mümkündür.
  • Java’nın byte şifreleri mahalli mekanizma direktiflerine tahavvül eder ve hiçbir yerde saklanmaz, yani yavaş yavaş değerlendirilen bir yapısı vardır.

Java’nın kısaca JIT yani just in time compiler (tam zamanında derleyici) ismi verilen tam vaktinde derleme niteliği performansı yüksek ve üst düzey süratli faaliyet göstermesine olanak sağlar. Java; C++ ve C benzeri lisanlara oranla daha devingen bir yazılım lisanıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.