Japon Deprem Uzmanı, İstanbul’da Riskli 4 İlçeyi Açıkladı

”Konya’da deprem olmaz” diyen uzmanlara karşın Konya’yı olası bir depremin beklediğine dikkat çeken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, bu sefer de İstanbul’un en riskli 4 ilçesini açıkladı. Olası Marmara depremi hakkında açıklamalar yapan …

Japon Deprem Uzmanı, İstanbul’da Riskli 4 İlçeyi Açıkladı

”Konya’da deprem olmaz” diyen uzmanlara karşın Konya’yı olası bir depremin beklediğine dikkat çeken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, bu sefer de İstanbul’un en riskli 4 ilçesini açıkladı.

Olası Marmara depremi hakkında açıklamalar yapan Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul’daki bazı yerleşim yerleri için “yumuşak zemin” uyarısında bulundu.

Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, korkulan olası büyük Marmara Depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Moriwaki, İstanbul’da daha fazla hasar alması beklenen yumuşak zeminleri ilçeleri sıraladı.

Moriwaki, kentteki bir otelde özel bir firma tarafından düzenlenen “Depreme Karşı Bilinçlendirme ve Farkındalık” konulu seminerde iş insanlarıyla bir araya geldi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Moriwaki, İstanbul’da yaşanabilecek bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. 2 6

TV100’den Selenay Sevimli’nin haberine göre şiddetli depremlerde yumuşak zeminli alanların daha çok etkilendiğini dile getiren Moriwaki, “Eski Atatürk Havalimanı, Ataköy, Küçükçekmece, Avcılar ve Büyükçekmece’de zemin çok yumuşak. Öncelikle yumuşak zeminli alanları yapmak lazım.” diye konuştu.

”Sert zeminin yeri ise Boğaz’ın iki tarafında. Deprem, sert zeminde hızlı gidiyor ve fazla dalga vurmuyor ama yumuşaksa deprem yavaş gidiyor ve dalga çok vuruyor. 1999’daki Gölcük depreminde İstanbul’da fazla sıkıntı yoktu ama Avcılar’da binalar çöktü. Çünkü oranın zemini çok yumuşak.”

Moriwaki, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde de çoğunlukla yumuşak zeminli bölgelerde hasar oluştuğuna dikkat çekti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.