İzmirli Kadınlardan Celal Şengör’e Taciz Protestosu: “Elini Kolunu Sallayarak Dolaşamazsın!”

Prof. Dr. Celal Şengör, İzmir’de Cumhuriyetin 100. yılı konulu söyleşiye katıldı. Şengör, İzmirli kadınlar tarafından protesto edildi. Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları üyeleri Şengör’e ‘tacizci hoca istemiyoruz’ sloganları attı. Prof. Dr. Celal …

İzmirli Kadınlardan Celal Şengör’e Taciz Protestosu: “Elini Kolunu Sallayarak Dolaşamazsın!”

Prof. Dr. Celal Şengör, İzmir’de Cumhuriyetin 100. yılı konulu söyleşiye katıldı. Şengör, İzmirli kadınlar tarafından protesto edildi. Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları üyeleri Şengör’e ‘tacizci hoca istemiyoruz’ sloganları attı.

Prof. Dr. Celal Şengör, İzmir’de Cumhuriyetin 100. yılı söyleşilerine katıldı.

Karşıyaka Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Prof. Dr. Celal Şengör’ün konuk olduğu bir söyleşi düzenledi. Söyleşi, 25 Ekim Çarşamba akşamı Bostanlı Suat Taşer Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Katıldığı bir programda kadın öğrencisiyle yaşadığı bir anısını anlatan Şengör, İzmir’de kadınlar tarafından protesto edildi.

Prof. Dr. Celal Şengör, katıldığı bir programda kadın öğrencisiyle yaşadığı bir anını anlatmış, sosyal medyada büyük tepki çekmişti. 

Şengör, ‘Yanımda duruyor. O kadar kızdırdı ki Saniye’nin eteğini kaldırdım, kıçına bir tokat attım. Bu, dehşete düştü. Baktım böyle bakıyor bana. Bana bak dedim baban bunu yaptı mı dedim. Babam bile böyle bir şey yapmadı dedi. Hah dedim eksik kalmış şimdi tamamlandı.’ ifadelerini kullanmıştı.

“Aslında bunda bir anormallik görmüyorum.”

‘Neler Oluyor Hayatta’ programına konuk olan Şengör, tepki çeken video sonrasında açıklamalarda bulunmuştu. Şengör’ün ifadelerini aktaran Hakan Ural, ‘Celal Hoca diyor ki; Ben asla, bunun bir cinsel taciz olduğunu düşünmüyorum. Asla bunda bir anormallik görmüyorum. Bana gösterilen tepkilerin birçoğunu da abartılı buluyorum.’” ifadelerini kullanmıştı.

Kadınlar Şengör’ü protesto etmek için sık sık “Tacizci hoca istemiyoruz” sloganları attı.

Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları tarafından düzenlenen protestoda Celal Şengör’e seslenen kadınlar ‘Bir kadını taciz ettikten sonra hiçbir şey yokmuş gibi elini kolunu sallayarak dolaşamazsın’ ifadelerini kullandı.

“Mesleki unvanlarınız, statünüz tacizi aklamanın bahanesi olamaz!”

Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda ise şu ifadelere yer verildi;

“Tacizci Celal Şengör’ün Karşıyaka Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100. Yılı söyleşisine ‘bilim insanı’ olarak davet edilmesini protesto ettik. Mesleki unvanlarınız, statünüz tacizi aklamanın bahanesi olamaz! Tacizci akademisyenleri korumanızı kabul etmeyeceğiz!”

👇🏻

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.