İsrail’de Kara Harekatı Kararı Onaylandı: Netanyahu “Hamas’ı Yok Edeceğiz” Dedi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları aralıksız sürerken, İsrail’deki savaş kabinesi, kara harekatını oy birliğiyle onayladı.  Başbakan Netanyahu, ‘Savaş zor ve uzun olacak’ dedi. İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Halevi ise’ Büyük …

İsrail’de Kara Harekatı Kararı Onaylandı: Netanyahu “Hamas’ı Yok Edeceğiz” Dedi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları aralıksız sürerken, İsrail’deki savaş kabinesi, kara harekatını oy birliğiyle onayladı. 

Başbakan Netanyahu, ‘Savaş zor ve uzun olacak’ dedi. İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Halevi ise’ Büyük bir güçle girmekten başka çare yok’ demişti.

İsrail’de savaş kabinesi, kara harekatı kararını onayladı. 7 Ekim tarihinden bu yana ilk kez basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Dün savaşın ikinci aşaması başladı. Uzun ve zorlu olacak. Hamas’ı yok edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim tarihinden beri devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce sivil hayatını kaybetti. Gazze Şeridi’ne yönelik hem havadan hem karadan saldırılarını şiddetlendiren İsrail Ordusundan yapılan son açıklamada, “büyük bir güçle topraklarına girmekten başka çare yok” denilmişti.

Netanyahu savaşın başından bu yana ilk kez basından gelen soruları yanıtladı. Hamas’ın saldırılarına yol açan duruma dair sorumluluk alıp almayacağı soruldu. Netanyahu, “Savaş bittikten sonra her soruya yanıt vereceğiz. Korkunç bir ihmal vardı. Çevrilemedik taş kalmayacak. Şimdi görevim ülkeyi kurtarmak” dedi.

İsrail’de savaş kabinesinin kara harekatı kararını onaylamasının ardından ilk kez soruları yanıtlandıran Netanyahu, “Gazze şeridindeki savaş zor ve uzun olacak. Bu bizim ikinci bağımsızlık savaşımız. Bu benim hayatımın misyonu. Dün gece 2. aşama başladı. Kara Harekatı kararını savaş kabinesi onayladı” dedi.

Savunma bakanı Gallant ise açıklamasında, “Rehineleri ülkemize döndürmek için çaba sarf ediyoruz. Onları geri getirmek için her şeyi yapmaya hazırız. Bu ikinci önceliğimiz değil. Bu bizim için son derece önemli. Askeri baskı arttıkça bu amaca ulaşma şansımız da artacak.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.