İnsanın Evrimi! Tarihte İlk İnsan ve Çeşitleri

İnsanın Evrimi! Tarihte İlk İnsan ve Çeşitleri

Günümüz dünyasında Descartes’ın deyimiyle alt tür  ‘homo sapiens sapiens’ yani düşündüğünü düşünebilen insanlar olmamızın nedeni, doğadan ayrıştığımızda kafamızın içinde büyüyen bir bilinçtir. Bu bilinç, çeşitli aşamalarla günümüze gelmiştir. Sizler için insanlığın evrim aşamalarını derledik.

İlk İnsan: Homo Habilis

Avustraliopitecusların etobur kısmından türediği söylenen Habilisler, leş yiyorlardı. Kafatasları, 100 m3lük artış gösteriyor. Başparmakları bugünkü insana benziyor. Bazalt-obsidyen taşlarıyla ilk taş aletleri yaptılar. Bu aletlere Çaytaşı Aletleri denir. Yetenekli insan anlamındaki Homo Habilis ismi uygun görüldü. Homo Habilis üstünden gelişenler: Erectuslar.

Not: Homo Rudolfensis de homo habilislerle aynı grupta yer alır. Rudolfensis, daha büyük bir beyne sahiptir.

Homo Erectus

MÖ. 300 bin-700 bin yılları arasında yaşamış, dik-insan anlamındaki Homo Erectuslar dünyanın çeşitli yerlerindeki insansıların genel adıdır.

  • Pekin Adamı – Homo Erectus Pekines
  • Java Adamı – Homo Erectus Soloensis
  • Doğu Afrika – Homo Erectus Lekery
  • Kuzey Afrika – Homo Erectus Copens
  • Almanya – Homo Erectus Heidelbengensis

Elbette hepsinin ayrı özellikleri vardır, aynı ismi almış olmalarının nedeni, ayakta durabilmeleridir.Homo Erectus’lar ‘depolama’ yapmayı ortaya çıkardılar. Pekin Adamları üstünde yapılan bir araştırmaya göre pekin adamları ateşi bulduktan sonra ocakları geliştirdiler, pişirme eylemine başladılar. Kalori depolanması, doğal besin zincirinin bozulmasına neden oldu.

Bağırsaklar küçüldü, beyin hacmi 700-1200 cm3ü buldu. Pekin Adamları 20-30 kişilik gruplar olarak yaşamaya başladılar. İlk endüstri kuruldu. Üretim-sürü ilişkilerinin gelişmesine bağlı olarak elementer sesler, örgütlenerek kelimeye benzer sesleri oluşturdu. Erectuslar’da bir süre sonra D vitamini eksikliği ve verem gibi hastalıklar oluşmaya başladı, sayıca azaldılar

İlk Ata: Homo Neandertaller

İlk neandertal fosili Almanya’nın bir vadisinde bulunsa da, keşfedilmeleri, Ren Nehri kıyılarında başlar.Neandertaller, ılıman iklimde yaşamışlardır. Neandertal öncüllerin  kaş kemeri belli ve alnı basıkken, Klasik Neandertallerin kafatası hacmi 1.400cm3’e ulaşmış, kaş kemerleri belirsizleşmiş ve alnının basıklığı azalmıştır. Çakmaktaşlarıyla ateşi yakmışlardır. Mağara resimleri yapılmaya başlandı.

Yeni yapılan araştırmalar, neandertallerin modern insanların atası olmadıklarını, sadece bir akrabamız olduğunu öne sürüyor.

Homo Sapiens

Milyonlarca yıllık birikim ve gelişme Homo Sapiens’i oluşturdu. . Animal laborans’tan -yani iş yapan hayvandan bizi ayıran – şey Hannah Arendt’in İnsanlık Durumu kitabında  sayfa 205 te belirttiği gibi.. Ayrıca giyinmeye başladılar; Magdelien kültürü dikiş iğneleri ortaya çıktı, bıçaklar günlük yaşamda sürekli kullanılmaya başlandı, mağaralar terk edildi; hayvanların peşine düşüldü böylece çadır kurma gelenekleri oluştu. İhtiyaçtan fazla protein üretmeye başladılar. Toplumsallaşan hayat; zaman kavramını icat etti. Az sayıda bireye karşılık yoğun toplumsal ilişkilerin bulunduğu ‘gens’ toplulukları meydana geldi.

Bundan sonra Neolitik dönem başlayacak, insanlar tarımla birlikte yerleşik hayata geçip, dil-sayı sistemlerini geliştireceklerdir. Böylece kısmen ‘sembol’ ticareti başlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Yağmur Güvenç
Dünyada gördüklerimi dünyaya iletiyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.