Yunan Mitolojisindeki ‘Themis’ Neyi Simgeliyor?

Yunan Mitolojisindeki ‘Themis’ Neyi Simgeliyor?

Yunan mitolojisinde Themis, Uranüs (Gök Tanrı) ile Gaia’nın (Toprak ana) kızıdır. Zeus’un ikinci karısıdır. Adalet ve düzen tanrıçası olarak bilinir.

Antik Yunan’da siyah bir giysi içinde olan ve bir elinde asası bulunan Themis, daha sonraları kılıç ve terazi ile tasvir edilmiştir. Aslında Themis’in modern tasviri Roma mitolojosindeki Justitia’dır. Elindeki terazi adaleti ve bunun dengeli şekilde dağıtılmasını, diğer elindeki kılıç ise adaletin keskinliğini ve gücünü simgelemektedir. Gözlerinin bağlı olması ise kehanet armağanının yanı sıra tarafsızlığı temsil eder. Themis’in genelde beyaz bir elbiseyle görülmesi de korkusuzluğu ve bağımsızlığı temsil etmektedir.

Yunan Mitolojisindeki 'Themis' Neyi Simgeliyor?

Themis’in farklı birçok tasviri bulunmaktadır. Themis’i bazen saçları ensede topuz olarak toplanmış halde bazen de omuzlarından süzülür halde görürüz. Çoğunlukla sol elinde kılıç, sağ elinde teraziyle görsek de bazı tasvirlerde bunun tam tersi şekilde de karşımıza çıkar. Bazı tasvirlerde ise Themis’in elinde bir kitap vardır. Bazılarında ise bu kitap bir yılan figürü ile birlikte ayağının altındadır. Kitabın, yasaları ve adaletin yasalara uygun olarak tecellisini, yılanın ise toplumdaki kötülükleri ayaklarının altına aldığını simgelediği söylenir.

Sonuç olarak; Themis, günümüze dek farklı şekillerde tasvir edilmişse de tüm tasvirlerin tek bir ortak amaca hizmet ettiğini söylemek mümkündür. Themis, bir adalet ve düzen tanrıçası olarak hukuk sistemlerinde “Olması Gereken” adalet ve düzeni simgelemektedir.

ETİKETLER: Adalet, Gaia, Mitoloji, Themis, Yunan
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.