İngilizce Youtube Kanalı Açmak Hakkında İpuçları

İngilizce Youtube Kanalı Açmak Hakkında İpuçları

İngilizce youtube kanalı açmak gibi bir planınız varsa bununla ilgili detaylı rehberimize hoş geldiniz. Sizlere youtube kanalı nasıl açılır gibi teknik detaylardan ziyade yabancı dildeki youtube kanalları nasıl yönetiliyor.

İngilizce video içerik oluşturmak ve kanalın kısa sürede para kazanmaya hazır hale gelmesini sağlamakla ilgili bizzat denenmiş tecrübelerimizi aktaracağız. Eğer bir youtuber iseniz ve Türkçe dilindeki videoların yeterince kazandırmadığını düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Lütfen rehberimizi okumaya devam edin.

İngilizce veya herhangi bir yabancı dilde youtube kanalı açmaktan kastımız o dilin konuşulduğu ülkelere hizmet eden, o kültürü anlayan ve beklentileri karşılayan videolar üretmektir. Bu videolar İngilizce dilini konuşan insanlar tarafından rahatlıkla anlaşıla bilmelidir.

Aksi takdirde Google’ın sesli asistanı gibi araçlarla yapılan yarım yamalak çevirilerdeki hatalar izleyici tarafından kolaylıkla fark edilecek ve videoların beğenilmeme oranı yükseleceğinden para kazanma şansınız da kalmayacaktır. Bu durumda yapılması gereken ilk adımın kanalda kullanılacak dili iyi bilmek olduğunu söyleyebiliriz.

İngilizce Youtube Kanalı Açmak: Peki Hangi Konuda?

Öncelikle İngilizce’yi iyi bildiğinizi ve hem okuma hem de yazma konusunda yeterli seviyede olduğunuzu varsayıyoruz… Ardından işin en can alıcı noktasına geliyoruz: Kategori? Yani ne üzerine videolar üretirsem izlenir ve para kazandırır. Öncelikle yabancı dilde youtube kanalı açmanın en iyi yanı içeriğin her ne konuda olursa olsun Türkiye gibi ülkelerden çok daha fazla kazandırmasıdır.

Bunun nedeni İngilizce diline reklam veren firmaların bütçelerinin  ve reklama tıklayan izleyicilerin alım gücünün oldukça yüksek olmasıyla alakalıdır. Yani Türkiye’de bir reklamın izlenmesi ve tıklanmasından 10 kuruş kazanıyorsunuz İngilizce’de bu miktar 1 TL civarında olacaktır. Yani çok daha az izlenmeyle gayet tatmin edici rakamlara ulaşmanız mümkün.

Konumuzu seçerken öncelikle kendinize ne üzerine videolar üretebileceğinize dair sorun. Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız veya meraklarınız size yön gösterecektir. Örnek vermek gerekirse; İngilizce’yi veya Almanca’yı akıcı şekilde konuşabilen bir aşçının yemek videoları çekerken kullanması gereken dil –eğer yüksek kazanç hedefliyorsa– kesinlikle Türkçe değildir.

Siz de kendi yönelimlerinizi belirleyerek kanalınızın hangi konuda olacağına karar verebilirsiniz. Somut örnekler olması açısından Alkollü İçecekler, Ev Dekorasyon, Yemek Tarifleri, Borsa, Bitcoin, Gezi, Turizm, Yapay Zeka, Uzay Endüstrisi, Yenilenebilir Enerji, Otomobil, Tıp – Estetik, Yerel veya Ulusal Haberler gibi daha binlerce genel veya niche dediğimiz alt kategorilerde youtube kanalı açabilirsiniz. Bu önerilerin tamamı para kazandıran türden kanallar olacaktır.

Youtube’dan Para Kazanmanın Anahtarı: İstikrar

Özellikle İngilizce dili dünyanın en çok konuşulan dili olduğu için kendinizi ciddi bir rekabetin içinde bulacaksınız. Seçtiğiniz konuya göre değişkenlik göstermekle birlikte fikriniz muhtemelen daha önce yüzlerce kanal tarafından denendi ve halen de devam ediyor olabilir.

Bu sizi üzmesin, youtube’yi büyük bir pasta gibi düşünün ve size düşen payın peşini bırakmayın. Bu öyle büyük bir pastaki her yıl milyarlarca dolar reklam gelirinden bahsediyoruz. Ülkemizde bu rakam maalesef çok düşük. Bu nedenle youtube’dan para kazanmak isteyenlere kesinlikle yabancı dilde içerik üretmelerini öneriyoruz. İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, İsveççe dilleri oldukça yüksek getirili dillerdir.

Dili ve kategorinizi seçtiniz, şimdi yapılacak olan istikrarlı şekilde, bıkmadan, seo kurallarına uyarak video içerik üretmek ve kanala yüklemektir. Kanalınızın gerçek anlamda para kazandırması aylar sürebilir. Konunuzla alakalı kapsamlı rehber videolar, popüler içerikler üretin ve çarpıcı başlıklarla izlenmelerini bekleyin. Bu süreçte mutlaka bir Partner edinin ve içeriklerini koruma altına alın. Ayrıca telif haklarına dikkat ederek videolarınızda kullandığınız müzik ve resimlerin telif hakkı içermediğinden emin olun.

Youtube’nin kanalları öne çıkarırken en çok dikkat ettiği kriterlerin başında istikrar geliyor. Yani bu kanalın sahibi düzenli olarak içerik üretiyor mu? Eğer günlük düzenli olarak video yüklüyor ve bunu uzun süredir devam ettiriyorsanız kanalınız başlangıçta günde birkaç abone kazanırken bu bir noktadan sonra günlük yüzlerce abone ve izlenmeye çıkacaktır.

Burada youtube’nin algoritmalarını iyi anlamak ve buna uygun hareket etmek gerek. Aksi takdirde sırf İngilizce diye birkaç video yükleyip bırakırsanız o videolar Youtube’nin uçsuz bucaksız havuzunda kaybolacak ve hiçbir zaman izlenmeyecektir.

Sizlerle birlikte İngilizce youtube kanalı açmak, yönetmek, konu önerileri gibi birçok püf noktaya değindik. Sizler de bu konudaki deneyimlerinizi yorum formu aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Bir sonraki rehberde görüşmek üzere, bol kazançlar!

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.