İlber Ortaylı’dan ‘Evlilik İnsan Doğasına Aykırı mı?’ Soruna Müthiş Yanıt!

Kafa TV’de Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlayan İlber Ortaylı’nın ‘Evlilik insan doğasına aykırı mı?’ sorusuna verdiği yanıt sosyal medyada gündem oldu. Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=KuGb4…Kafa TV’de Candaş Tolga Işık’ın sorular …

İlber Ortaylı’dan ‘Evlilik İnsan Doğasına Aykırı mı?’ Soruna Müthiş Yanıt!

Kafa TV’de Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlayan İlber Ortaylı’nın ‘Evlilik insan doğasına aykırı mı?’ sorusuna verdiği yanıt sosyal medyada gündem oldu.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=KuGb4…

Kafa TV’de Candaş Tolga Işık’ın sorular sorduğu ünlü tarihçi İlber Ortaylı, verdiği cevaplarla çok konuşuluyor.

Son olarak da Ortaylı, ‘Evlilik insan doğasına aykırı mı?’ sorusuna verdiği müthiş yanıtla sosyal medyada gündem oldu.

“Evlilik insan doğasına uygun” diyen Ortaylı şu ifadeleri kullandı: “İnsanların çoğu yalnız kalamaz. Hele Türkiye’de! Bu çok açık. Yalnız kalmak bir felakettir insanlar için. Hele boşanmaları öyle görürler. Çünkü hayatlarını kendilerince götürüp, çalışmaya alışmamışlar. Hiç değilse insanların bir kısmında bu yok. Onun için hemen evleniyorlar. Yalnız kalma korkusu var, mülkiyetin teminatı var. Bu küçümsenecek bir şey değil, çok büyük bir koruyuculuk. İktisadi tarafı var. Yani ‘Ben evlilik dışı doğururum’ denmez kazanın dışında. İnsanlar hakikaten teminatlı bir ana – baba istiyorlar.”

“Evlenip üçüncü gün yalnız yaşamaya başlayan var. Ruhen o evde aynı çatının altında yalnız yaşayabilirsin. Tabii bunu kural haline getirmek çok zor. Her halükarda Türk milleti yalnız yaşama kültürüne sahip olmayan bir takım. Bütün Akdeniz gibi. Biz de çok fazlasıyla. O yüzden bireyler ya evlenir ya da evlendirilir.” dedi.

“Bu çok önemli. Bir de ayrıca eski zamanda yalnız yaşamadan ileri gelen tehlikeler söz konusudur. Mesela size bir figür vereyim. Umumi harpten evvel bütün büyük ordularda yalnız yaşama söz konusuydu. Çünkü subayların terfi edene kadar zor bir hayatları olurdu. Nerede yaşar, nereye tayin olur, nasıl yaşar? Bunlar belli değildi. Dolayısıyla bunlar evlenmezler.” ifadelerini kullandı.

Siz İlber Ortaylı’nın bu düşüncesine katılıyor musunuz?

İlber Ortaylı’nın açıklamalarını buradan dinleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.