Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

İcra Takip Dosyaları 25 Milyonu Aştı

Vergi borçları sebebiyle çıkarılan haciz kararları büyük mağduriyetler yaratıyor. Malatya Ticaret ayrıca Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata …

İcra Takip Dosyaları 25 Milyonu Aştı

Vergi borçları sebebiyle çıkarılan haciz kararları büyük mağduriyetler yaratıyor. Malatya Ticaret ayrıca Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu haciz kararlarına ilişkin “Haciz kararları esnafı, tüccarı çaresiz bırakıyor, bu kararlar tekrar gözden geçirilmeli. Ülkemizde mevcut icra takip dosyaları 25 milyonu aşmış durumda, her gün ortalama 7 bin yeni icra takibi başlatılmakta” dedi.

Malatya Ticaret ayrıca Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da yazılı açıklama yaparak hem iş insanlarının hem de yurttaşın yükselen döviz kurları ayrıca piyasadaki dengesiz sürecin etkisiyle ciddi sorunlar yaşadığını belirtti.

Sadıkoğlu, artan borçlanma sonucu icra dosyalarının da katlandığını hatırlatarak “Ülkemizde mevcut icra takip dosyaları 25 milyonu aşmış durumda, her gün ortalama 7 bin yeni icra takibi başlatılmakta. Vergi borçları sebebiyle haciz kararları ile karşılaşan üyelerimiz mağduriyetlerini bildiriyor. Ticari faaliyetlerinde kullandığı araca haciz kararı çıkan esnafımız, tüccarımız nasıl para kazanacak, nasıl borcunu ödeyecek” diye sordu.

Artan vergi borçlarının tahsilatı için başlatılan e-haciz uygulamasının, yaşanan ekonomik darboğazda hem iş insanlarını hem vatandaşı zor durumda bırakabildiğine göze çarpan Sadıkoğlu, ”Bugün borcunu yapılandıran birçok üyemizin dahi ödemelerinde güçlük yaşandığını görüyoruz. Üyelerimizden son dönemde aldığımız en ciddi şikâyetlerden biri ise elektronik haciz konusunda. Gelir İdaresi başkanlığı, vergi borcu olan veya yapılandırılan taksitlerinde ödeme güçlüğü yaşayan mükelleflerin hesaplarına e-haciz ile bloke koyuyor. Borcun ayrıca ödemenin durumuna göre maaşlara, gayrimenkullere veya araç gibi menkullere de bu yolla haciz kararı alınabiliyor” dedi.

”Araçlara el koymak eli kolu bağlıyor”

Başkan Sadıkoğlu, “Kamu borçları sebebiyle borçlunun hesabı ayrıca menkulleri üzerine tedbir koyup borcun ödenmesini beklemek mükellefleri çaresiz bırakmak anlamına geliyor. Örneğin mükellefin ticari faaliyetlerini sürdürdüğü aracına haciz ayrıca yakalama kararı çıkartılması açıkça borçlunun elini kolunu bağlamak anlamına geliyor” ifadelerine yer verdi. 

Sadıkoğlu, devletin tahsilat uygulamalarında mevcut zorlu ekonomik koşulları göz ardı etmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Her vakit sarf ettiğimiz bir husus var. Devlet böylesi zorlu dönemde azap yüzünü değil şefkat yüzünü göstermeli. Bu sosyal devlet ilkesinin de gerekliliğidir. Haciz kararları üyelerimize ciddi mağduriyetler yaşatmakta, ticari hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Daha önce Vergi İl Müdürlüğümüzü ziyaret ederek konuyu ayrıca yaşanan sorunları dile getirmiştik. Maliye Bakanlığı ayrıca TOBB’a üst yazı ile ilettiğimiz bu sorunu medya aracılığıyla da gündeme taşıyoruz. Ekonomi çarklarının istikrarlı dönmesi için tüccarımız ayrıca sanayicimizin üretimini, ticaretini devam ettirebilmesine bağlı. Bu noktada üyelerimize destek olunmasını, sistemin gözden geçirilmesini ayrıca mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.