‘Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en güvenilir yolu’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ayrıca Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi dolayısıyla Kazakistan’ın …

‘Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en güvenilir yolu’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ayrıca Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi dolayısıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’daki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Akkuyu’nun birinci türbininin önümüzdeki bu yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir. (Nükleer santral) Sinop’la ilgili bir adım atılabilirse bu tabii çok daha farklı bir çarpan etkisi yapacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoruyla ilgili şunları kaydetti:

“İstanbul Mutabakatını güçlendirerek devam ettirmemiz, Rusya tahıl ayrıca gübresinin Türkiye üzerinden az gelişmiş ülkelere naklini yapma kapsamında kararlıyız. Türkiye ile Rusya’nın bu süreç içinde atacağı adımlar belli çevreleri rahatsız ederken öbür tarafta az gelişmiş ülkeleri de mutlu edecektir.”

Putin’den doğal gaz açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Putin de, “Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en güvenilir yolu olabileceğini kanıtladı.” dedi.

Putin, “Akkuyu Nükleer Santrali çalışmaları devam ediyor ayrıca zamanından önce yerine getiriliyor.” diye konuştu.

Putin, “Tahılın hala küçük bir kısmı en fakir ülkelere gidiyor. İstanbul anlaşması özelinde Ukrayna tahılını alan ülkeler, Erdoğan’a minnettar olmalı.” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER: Putin
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.