İçki Masasından Fotoğraf Paylaşınca Şefliği Elinden Alındı

TEİAŞ Güvenlik şefi İbrahim Dilaver’in eşiyle içki masasındaki fotoğrafını paylaşmasının ardından önce şefliği elinden alındı, maaşı düşürüldü …

İçki Masasından Fotoğraf Paylaşınca Şefliği Elinden Alındı

TEİAŞ Güvenlik şefi İbrahim Dilaver’in eşiyle içki masasındaki fotoğrafını paylaşmasının ardından önce şefliği elinden alındı, maaşı düşürüldü, sonra da sürgün edildi.

Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’nde içkili fotoğrafın sürgün ayrıca mobbing getirdiği iddia edildi. 

TEİAŞ Gölbaşı Sosyal Tesisleri İşletme Müdürlüğü’nde Koruma ayrıca Güvenlik Şefi İbrahim Dilaver, kişisel sosyal basın hesabından 11 Eylül 2020 yılında eşiyle içkili masada fotoğraf paylaştı. 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, sadece arkadaşlarının erişimine açık olan bu fotoğraf daha sonra iddiaya göre TEİAŞ Genel Müdürü Orhan Kaldırım’a iletildi. Kaldırım, WhatsApp üzerinden İbrahim Dilaver’e referans olan bir akrabası ile yaptığı yazışmada, içkili masadaki fotoğrafı göndererek, “Neden bana zamanında referans oldun” sözleriyle sitem etti. 

Bu yazışmadan kısa süre önce Dilaver’in kıdemi düşürüldü, görev yeri değiştirildi. TEİAŞ Genel Müdürü Orhan Kaldırım’ın “olur”u ile dönemin Personel Daire Başkanı Adem Bilgin tarafınca yazılan yazıda, “Koruma ayrıca Güvenlik Amirliği’nde sözleşmeli Koruma ayrıca Güvenlik Koruma Şefi olarak çalışan İbrahim Dilaver’in koruma ayrıca güvenlik görevleriyle ilgili özel şartları değerlendirildiğinde, görev süresi boyunca vermiş olduğu hizmet performansının bu şartları karşılamadığının değerlendirildiği belirtilerek müdürlükler haricinde bir iş yerine tayini teklif edilmektedir” ifadeleri kullanıldı. Aynı yazı ile Dilaver, güvenlik şefliğinden güvenlik görevliliğine getirildi.

Mahkeme çalışanı haklı buldu

Karara yargı yoluyla itiraz eden ayrıca bugüne kadar düşük performans göstermediğini bildiren Dilaver’in haklı olduğuna hükmeden Ankara 12’nci İdare Mahkemesi, “özlük hakların iadesine” karar verdi. 

Dilaver’in tayininin hukuka aykırı olduğu ayrıca hak kaybına uğradığı vurgulandı. Ancak bu karara rağmen Dilaver, eski görev yerine atanmadı, Gölbaşı’na 75 kilometre mesafedeki Sincan’a gönderildi.

Sağlığını kaybetti

Sürgün ayrıca görevden alma kararının ardından çeşitli sağlık sorunları yaşamaya başlayan Dilaver’e “depresif bozukluk” teşhisi konuldu. Dilaver, 40 gün mesai yapamadı. Yargı sürecinin ardından da baskılara ayrıca çeşitli tehditlere maruz kaldığını kaydeden Dilaver, henüz beş yıl daha çalışabileceği kurumundan, 16 Temmuz’da kendi isteğiyle emekli oldu.

 “Performans yetersizliği” gerekçesiyle sürgün edilen ayrıca şeflik görevi elinden alınan Dilaver’e, emeklilik kararının ardından Genel Müdür Orhan Kaldırım tarafınca “üstün ayrıca örnek gösterilen hizmetleri” dolayısıyla teşekkür belgesi verildi.

“Derebeyliği gibi”

TEİAŞ başta olmak üzere, kamu kurumlarının genelinin “derebeyliği gibi” başına buyruk hareket eden kişiler tarafınca yönetildiğini bildiren Dilaver, yaşadıklarını anlattı. “Yargı benim lehime karar vermemiş olsaydı ailecek halimiz perişandı’ diyen Dilaver, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sosyal medyadan gizli gizli, sadece arkadaşlarıma açık olan fotoğrafımı alarak beni kurban etmeye çalıştılar. Bu şekilde başka sorunlar yaşayan, hatta lojmanlardan atılan arkadaşlarımız var. İçkili fotoğraf paylaşmak suç değil. Üstelik sadece arkadaşlarımın erişimine açık olan bir fotoğraf yüzünden bana yaşatılanlar ortada. Mobbinge daha fazla dayanacak gücüm kalmadığı için çalışma hayatımı noktalamak zorunda kaldım.” 

Personel Daire Başkanı Adem Bilgi, iddialara ilişkin sorularu ‘Devlet memuruyum, açıklama yapamam’ diyerek yanıtsız bıraktı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.