İBB Meclisi’nden Geçti: Yeni Tramvay Geliyor, 3 İlçeyi Birbirine Bağlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi yeni bir karar alarak yurttaşlara iyi haberi verdi. Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy rıhtıma ve oradan da Maltepe’ye uzanacak tramvay hattı İBB Meclisi’nde kabul edildi. İstanbul’a yeni tramvay hattı …

İBB Meclisi’nden Geçti: Yeni Tramvay Geliyor, 3 İlçeyi Birbirine Bağlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi yeni bir karar alarak yurttaşlara iyi haberi verdi. Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy rıhtıma ve oradan da Maltepe’ye uzanacak tramvay hattı İBB Meclisi’nde kabul edildi.

İstanbul’a yeni tramvay hattı geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi (İBB) haziran ayı ikinci birleşimi, Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı.

Toplantıda, fizibilite çalışmaları tamamlanan Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı’na ait Ulaşım Etüt Raporu gündeme geldi.

Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu ortak raporuna göre, Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy rıhtıma, oradan da Maltepe’ye uzanacak hat toplam 21,3 kilometre uzunluğunda ve 33 duraktan oluşacak.

Yapımına bu yıl içerisinde başlanması hedeflenen hattın günlük yolcu sayıları 2027’de 198 bin 964, 2040’ta 277 bin 302 ve 2050’de 312 bin 356 olarak hesaplandı.

Daha önce yapılan tanıtımda ‘AnadoluTRAM’ ismi verilen hat, Söğütlüçeşme durağında Marmaray’la ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak. Ayrıca güzergah üzerinde Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ile Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı sağlayacak. Gündem maddesi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.