Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Hükümetten Doğalgaz Zammı Açıklaması: Bütçe İmkanları Daha Fazla İzin Vermedi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, doğalgaz zammının bütçe imkanlarının daha fazla sübvansiyona elvermediği için yapıldığını söyledi. Doğalgaz ayrıca …

Hükümetten Doğalgaz Zammı Açıklaması: Bütçe İmkanları Daha Fazla İzin Vermedi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, doğalgaz zammının bütçe imkanlarının daha fazla sübvansiyona elvermediği için yapıldığını söyledi.

Doğalgaz ayrıca elektrik zamları

Türkiye’de 31 Ağustos’ta konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20,4, sanayi tarafına ise yüzde 50,8 zam yapılmıştı.

Elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın da yüzde 49,5 zamlanmasıyla birlikte meskenlerin elektiriğine yüzde 20 ticarethanelerin elektriğine ise yüzde 30 zam gelmişti.

“Doğalgazda halen sübvansiyon var”

Doğalgazda halen sübvansiyon olduğunu söyleyen Muş, ‘Bu artışlar, artık bütçenin imkanlarının daha fazla elvermediği için yansıtılmak durumunda kaldı’ dedi.

Muş, bütçeden bütün imkanların kullanıldığını ayrıca sübvansiyonun maksimum seviyeden yapıldığını belirterek şöyle devam etti: ‘Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir enerji kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.’

“Geleneksel ortalama fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız”

Türkiye’nin ortalama enerji ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu belirten Muş sözlerini şöyle noktaladı: ‘Pandemi sürecindeki veriler çok sağlıklı olmaz. Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel ortalama fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafınca bilinmesini istiyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.