‘Hepimiz Aptalız, Erdoğan Teorileri Yeniden Yazdı’ Diyen Ünlü Ekonomist Ash Seçim Sonuçları İçin Senaryo Yazdı

Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dönem dönem dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy …

‘Hepimiz Aptalız, Erdoğan Teorileri Yeniden Yazdı’ Diyen Ünlü Ekonomist Ash Seçim Sonuçları İçin Senaryo Yazdı

Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dönem dönem dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, seçim devamında ekonominin görünümüne dair öngörülerde bulundu. 

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi teorilerine yönelik söylemleri ayrıca Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da yaptığı ayrıca Ash’in de katıldığı yatırımcılar toplantısı için yaptığı yorumlar da gündeme gelmişti.

Ash, şimdi de ekonomideki görünüme dair seçim sonrası senaryolarını paylaştı.

Timothy Ash, Türkiye’yi yakından takip ediyor

Haziran 2023’te yapılması planlanan genel seçimler öncesi son bir yıldır hızlanan ekonomideki bozulma herkesin gündeminde olurken, uygulanan ekonomik model de tartışılmaya devam ediyor. Bu modelin değişmesi gerektiğini savunanlardan olan Timothy Ash, seçim sonrası için ekonomide değişebilecek olanları ayrıca değişmemesi halinde olabilecekleri yazdı.

Ash, paylaşımında Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde ekonomide görünümün ne olacağını merak ettiğini belirtirken, analistlerin seçim öncesi oluşacak ödemeler krizini ya da seçime kadar bir şekilde gidilmesini öngördüklerini belirtiyor.

twitter.com

Muhalefetin seçimden galip çıkması halinde politikada değişikliğin 180 derece olacağını belirten Ash, TCMB’de değişimle piyasalarda toparlanma öngörürken, TÜrkiye’nin piyasa dostu olmaya döneceğini de tahmin ediyor.

twitter.com

Ancak Erdoğan’ın bir şekilde tekrardan galip çıkması halinde, bilançonun fazlasıyla yıprandığından bahsederek “gerçeklerin daha fazla saklanamayacağını” belirterek ekonomi politikalarında büyük bir değişikliğe gidileceğini ya da ödemeler krizinin vuracağını öngörüyor.

twitter.com

Bu senaryoya göre seçim sonrası ekonomide kimi kazandığı hiç önemli olmayacak. İktidara kim gelirse gelsin ortodoks politikalara dönülecek gibi görünüyor.

Siz ne dersiniz?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.