Hatay’daki Enkazın Yüzde 77’si Kaldırılınca Geriye Kalan Boş Araziler Yürekleri Burktu

6 Şubat gecesinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler toplamda 11 ilimizi etkilemişti. Depremden en fazla etkilenen illerimizden olan Hatay’da ise enkazın yüzde 77’si kaldırıldı. Hatay topraklarında geriye kalan boş araziler oldu …

Hatay’daki Enkazın Yüzde 77’si Kaldırılınca Geriye Kalan Boş Araziler Yürekleri Burktu

6 Şubat gecesinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler toplamda 11 ilimizi etkilemişti. Depremden en fazla etkilenen illerimizden olan Hatay’da ise enkazın yüzde 77’si kaldırıldı. Hatay topraklarında geriye kalan boş araziler oldu.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 6 Şubat gecesi ülkemizi derinden sarstı.

Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde birkaç saat arayla yaşanan iki büyük deprem, toplamda 11 ilimizde hissedilmişti. Uluslararası yardım çağrısında bulunduğumuz depremde birçok ülke yardımımıza koştu.

Hatay ise depremin en çok etkilediği illerden birisi oldu.

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde onlarca bine yıkıldı, yüzlerce vatandaş enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Hataylı birçok vatandaşımız ülkenin dört bir yanına dağılarak kendilerine yeni bir hayat kurmaya çalıştı.

Depremin yaklaşık 200. gününde “yerinde dönüşüm” projesi başlatılmıştı.

Depremin yıktığı Atatürk Caddesi’nde birçok iş hanı ve otoparkın bulunduğu arazide temel atmak için kazı çalışmaları yapılmaya başlanmıştı. Ancak depremin 215. gününde yapılan çalışmalarda, enkazdan çıkan cesetler neler yaşadığımızı bir kez daha tokat gibi yüzümüze çarpmıştı.

Depremin dokuzuncu ayında Hatay’daki enkazların yüzde 77’sinin kaldırıldığı duyuruldu.

Yalnızca depremde yıkılan binaların değil, aynı zamanda hasar gören binaların da yıkıldığı ve kaldırıldığı çalışmalarda enkazın yüzde 77’si kaldırıldı. Emek Mahallesi muhtarı Celal Sarı, yaptığı açıklamalarda ‘Mahallemizde şu anda sokaklarımızı tanıyamaz olduk. Zaten sokaklarımızın çoğu da girilemez durumda. Yavaş yavaş zaten hafriyatlar da kalkıyor…’ ifadelerini kullandı.

Hatay’daki enkaz kaldırma çalışmalarından sonra ortaya çıkan bu görüntü, bir kez yüreklerimizi burktu.

Özellikle Antakya ilçesinin çoğu sokağının tanınmaz hale geldiği görüldü. Şehrin büyük bir kısmına boş arazilerin hakim olduğu çarpıcı bir şekilde gözler önüne serildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.