Hasar Kaydı Nedir? | Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hasar Kaydı Nedir? | Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı, yeni bir araç alacak sürücülerin merak ettikleri ve uyguladıkları bir yöntemdir. Çünkü ikinci el araç alacaksanız aracı satarken değil alırken kar etmeniz gerekir. Satın aldığınız aracın görünmeyen ve bilinmeyen bir arızası olması demek ekstra masraf çıkması demektir. Bu nedenle ikinci el araçlarda hasar kaydı sorgulaması yapmak çok önemlidir.

Peki, hasar kaydı nedir?

Hasar Kaydı Nedir?

İkinci el araç almak risktir. Bazı araçlar orijinal haliyle satılırken bazı araçlar ise geçmişte yaşadıkları kazalarla ve onarımlarıyla satılmaktadır. Bilinen bir hasarı olduğunda alış fiyatına bu hasar dahil edileceğinden dolayı aracı değerinin altında alabilirsiniz. Özellikle de araç hakkında ağır hasarlı, pert gibi kayıtlar söz konusuysa hasar kaydı sorgulaması yapmak çok önemlidir.

Hasar kaydı alıcı ve satıcıların araçlar hakkındaki tüm bilgilerine ulaşabilmesi amacıyla Sigortacılık Kanunu ile birlikte Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi sistemi kurulmuştur. Eski adıyla TRAMER olarak bilinen bu sistem sayesinde satın alınacak olan ikinci el aracın geçmişte kaza yapıp yapmadığı öğrenilmiş olacaktır.

Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Hasar kaydı sorgulaması yapmak ikin birkaç farklı yöntem vardır. Bunların birincisi e-devlet üzerinden hasar kaydı sorgulaması yapmak, ikincisi TRAMER üzerinden sorgulama yapmak üçüncüsü ise SMS ile sorgulama yapmaktır.

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar ücretsiz olarak yapılabiliyor. SMS yönteminde ise operatörler sorgulama başına 19,90 TL ücret alınıyor. Yapmak gereken ise 5664’e mesaj atmaktır.

Yukarıda hasar kaydı ve TRAMER konusuna değindik. Peki bu iki sistemde aynı mıdır? Aralarındaki fark nedir?

Hasar Kaydı ile Tramer Kaydı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hasar kaydı sorgulaması yapılırken araçla ilgili geçmişte yaşanan tüm hasarları görmek mümkün. TRAMER kaydında ise aracın kazası, hasarı, kusur oranı gibi tüm bilgilere erişim sağlamış olursunuz. Aslında her iki sistem birbirine benzer görevi yapmaktadır.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Hasar kaydından bahsettik ancak bir araç hakkında yapılan sorgulamada eğer ki hasarın boyutu büyükse yani araç ağır hasar kayıtlı ise bu ne demektir. Ağır hasar demek bir aracın kendi değerinden daha fazla hasarının olması anlamında kullanılır. Doğal afetler, trafik kazası gibi durumlarda araçta çok ciddi hasar meydana gelmişse bu ifade kullanılmaktadır.

Ağır Hasarı Olan Araç Satın Alınır mı?

Ağır hasarlı olan bir araç hurda değil perte çıkmış demektir. Dolayısıyla bu araçlar onarılarak muayenehaneye girer ve uygun görülmesi halinde tekrardan trafiğe çıkar. Dolayısıyla yeni bir otomobil alınırken dikkat edilmeli ve her araçta olduğu gibi ağır hasarlı araçlarda da aracın genel durumuna bakılmalıdır. Eğer aracın pert nedeni hareketini engellemeyecek sürücü güvenliğini tehdit etmeyecek ve onarımı düzgün bir şekilde yapılmışsa ağır hasarlı aracın alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ağır hasarlı bir araç alınırken dikkatli olmalı ve bu işin uzmanına inceletilmelidir. İnceleme esnasında aracın neden pert olduğunu sigorta raporuna bakarak öğrenmek gerekir. Ağır hasarlı bir araç kolay alınabilir ancak satılması zor olabilir. Bu nedenle bu tip bir araç almayı planlıyorsanız mutlaka aracı değerinin altında almaya özen göstermelisiniz.

Pert ve Ağır Hasar Aynı Şey mi?

Evet, pert ve ağır hasar demek aynı anlama gelir. Sigorta raporunda araç ağır hasarlı olarak geçer halk arasında tanımlanan ise pert kelimesidir.

Hasar Kaydı Sildirilebilir mi?

Bir araç kaza yapmış ya da herhangi bir nedenden dolayı hasar kaydı oluşturulmuşsa bu hasar kaydının sildirilmesi mümkün değildir. Hasar kaydı sildirme işlemi yalnızca yanlışlıkla araca bu işlemin yapılmış olması durumunda uygulanabilir. Bunun için aracın tramer kaydının bulunduğu Sigorta Bilgi Merkezi üzerinden başvuru yapılması gerekir.

ETİKETLER: Hasar kaydı, Tramer
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.