Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Gürer’den önerge tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 16 Ağustos’ta verdiği soru önergesi ile Niğde-Ankara otoyolunun maliyetini TBMM …

Gürer’den önerge tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 16 Ağustos’ta verdiği soru önergesi ile Niğde-Ankara otoyolunun maliyetini TBMM gündemine taşımıştı.

Gürer’in Ulaştırma ayrıca Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Niğde-Ankara arası yapımı gerçekleşen yap, işlet, devret modeli ile ihale edilip ulaşıma açılan otoyol uygulama sözleşmesinin ilgili hükümleri gereğince bir işletme tarihinde görevi şirketin kusuru haricinde herhangi bir nedenle bir işletme tarihinde mevzu bahis kesim veya kesimler için garanti edilen toplam taşıt sayısına ulaşılamaması durumunda meydana gelen gelir kaybı ekonomik ayrıca mali amaçlı transfer adlı bütçe tertibinden görevli şirkete ödendiği bilinmektedir.

Trafik Garanti sayısı Ankara-Acıkuyu arası 34 bin otomobil, Acıkuyu-Alayhan arası 23 bin otomobil ayrıca Alayhan-Gölcük arası 18 bin otomobil olarak açıklanmıştır.

-Yolun hizmete açılması ile beklenen araç geçişi bugüne kadar sağlanmış mıdır?

-Belirtilen geçişlerin sağlanmamış olma nedeni ile şirkete yapılan toplam ödeme ne kadardır?

-Geçiş ücreti en yüksek yollardan olan bu yolda geçiş ücreti düşürülerek yolun kullanımın artırılması için bir düzenleme sağlanacak mıdır?”

Karaismailoğlu: Tüm iş ayrıca işlemler mevzuata uygun yürütülmektedir

Ulaştırma ayrıca Altyapı Bakanı Karaismailoğlu ise soru önergesine verdiği yanıtta, “YİD projelerinde tüm iş ayrıca işlemler; mevzuatına uygun olarak, Uygulama Sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Gürer, Karaismailoğlu’nun yanıtıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Yap-işlet-devret modeli ile yapılan Ankara-Niğde otoyolunda hem ücretlerin çok yüksek olması hem de garanti edilen araç sayısının fazla olması sebebiyle beklenen araç geçiş sayısına ulaşılamadığı bilinmektedir. Sayın Bakan, geçen araç sayısı ile garanti edilen araç sayısı arasındaki fark ayrıca bu fark sebebiyle oluşan kamu zararını açıklamaktan kaçınıyor. Her şeyin mevzuata uygun olduğunu açıklamakla yetiniyor. Öyle anlaşılıyor ki, yola dökülen trilyonları da mevzuat yiyor.

“Yol yapan yolunu bulurken vatandaş yoksullaşmakta”

Ak Parti iktidarının övündüğü yolların yapılış yöntemi devletten müteahhide aktarılan trilyonların hikâyesidir. Artan nüfus ayrıca araç sayısı ile ihtiyaç olan yollar iktidarda kim olsa yapmak zorundaydı. Ancak bu kadar hesapsız, kitapsız devleti zarar ettirip, kaynakları çarçur etmek ancak Ak Parti zihniyeti gibi bir anlayışa nasip olurdu. Halkın kıt kanaat yaşadığı yerde geçilmeyen yola köprüye para ödeyip, vatandaşın vergileri ile sağlanan kaynaklar harcanmakta ayrıca yol yapan yolunu bulurken vatandaş daha da yoksullaşmaktadır. Bu yol, köprü ayrıca tüneller yine yapılırdı ancak devlet geçilmeyen yola para ödemez ayrıca kaynaklar böylesi eritilmezdi. Bakanlar da utandığından olacak verileri dahi paylaşamıyor.” (ANKA)

ETİKETLER: Araç, Geçiş, İş, Yol
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.