Google News Nedir? Nasıl Kayıt Yapılır?

Google News Nedir? Nasıl Kayıt Yapılır?

Google News’in amacı, dünyadaki haberleri filtrelemek ve çıkan haberleri okuyuculara hızlı bir şekilde göndermektir. Peki bu ne anlama geliyor? Çok fazla trafik, güvenilirlik ve otorite demek yeterli olacaktır sanırım. Bu herkesin isteyeceği bir şey olabilir ancak Google News kayıt konusunda oldukça titiz davranıyor. Tabii eskisi kadar olmasa da Google yayıncılarına dikkat ediyor ve güncel siteleri kabul ediyor sadece.

Google News Nedir?

Google haberler yani diğer adıyla Google news dünyadaki tüm haber sitelerini tarayarak haber rss kayıtlarında bulunan tüm içerikleri 30 gün boyunca akışına ekler. Bunu yapmasının bir kaç nedeni var ve bunlar biri insanlara haberleri Google aramalarında rahat bir şekilde sunmak.

Google news akışı içeriklerinize, konumunuza ve dil ayarlarınıza bağlı olarak sitenizi Google’da ki kitle ile buluşturur. Bunun size trafik sağlayacağı gibi insanlara da kolaylık sağladığını söylemekte yarar var. Ayrıca, Google news paylaşımlarınızın keşfete düşme ihtimali de hayal değil. Google news en çok aranan haberleri trendlere sokar ve bu da kitlenizin yüzlerce katı kadar trafik almanızı sağlayabilir.

Goole haberler, arama motorundan çok daha farklı çalışır, dolayısıyla eğer önemli bir haber paylaşmıyorsanız yani en azından bu Google tarafından öyle görünüyorsa haberler’de çıkmazsınız ama arama motorlarında içeriğinize bu denli bir yaklaşımla bakılmaz.

Google news kullanarak büyük bir kitleyi sitenize çekmeyi düşünüyorsanız eğer güncel içerikleri herkesten önce web sitenize girmelisiniz aksi halde Google news site ekleme ile zaman kaybetmekten başka birşey yapmamış olursunuz.

Google News Kaydı İşlemi Nasıl Yapılır?

Web sitenizi Google haberlere göndermek için aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Aşağıdaki bahsettiğimiz Google News kayıt işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık 2 gün içerinde Google tarafından bilgilendirileceksiniz.

  1. Google Publisher Center, (Yayıncı Merkezi) site ekleme bağlantısına tıklayın.
  2. Add Publication (Yayın Ekle) diyerek sitenizin bilgilerini doldurun.
  3. Website property URL (Web Sitesi özellik URL’si) kutusunun yanındaki Search Console’da doğrula’yı tıklayarak sitenizi doğrulayın.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra web sitenizi Google Publish Center’a incelenmesi için gönderin ve dediğimiz gibi 2 gün içerisinde onaylandı veya onaylanmadı gibi bir ibareyle dönüş yapacaklar.
Eğer gerekli şartları ve koşulları saylıyorsanız web sitenize Google News kaydı yapılacaktır. Bu aşamadan sonra logo ekleyebilir, rss kaydı oluşturabilir ve içeriklerinizden para kazanabilirsiniz.
Web siteniz Publish Center (Yayıncı Merkezi) tarafından onaylanmazsa gerekli koşulları yerine getirip tekrardan Google News kaydı için başvuru yapabilirsiniz.

Son olarak aşağıda Google Haberlerden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz 5 adımı listeledik bunlara uyarak Google News ile web sitenizdeki kitleyi büyütebilirsiniz.

Google News Tüyoları:

  • Google News Site Haritası Oluşturun
  • Google News Trendlerini İnceleyin
  • İçeriklerinizi Sürekli Güncelleyin
  • Haberlerinize Dair Videolar Ekleyin
  • URL Yapınızı Doğru Biçimlerde Kullanın

Google news nedir? Google news site kaydı nasıl yapılır? ve Google News site ekle gibi konulardan bahsettiğimiz içerik bu kadardı. Ayrıca, Google News’de nasıl yüksele bileceğinize dairde 5 tavsiyede bulunduk, umarım faydalı olmuştur. Daha fazla webmaster konusu için yandaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.