Geleceğin En Popüler ve En Çok Kazandıracak 12 Mesleği

Geleceğin En Popüler ve En Çok Kazandıracak 12 Mesleği

Hızla gelişen teknoloji, iş yaşamımızı da değiştirmeye başladı. Eski meslekler popülaritesini yavaş yavaş kaybediyor. Çoğu meslek dalları teknolojik gelişmelere uyumlanarak ayakta kalmaya çalışırken bir çoğu da kayboluyor.

Teknoloji en çok da el emeği ile yapılan işleri vurdu. Geliştirilen uygulamalar ve teknolojik ürünler sayesinde herkes her işi kolaylıkla yapabiliyor. Son on yıldır kendini göstermeye başlayan dijital dünya, salgın süreciyle daha da hız kazandı. İşlerin dijital platformlara taşınması, yeni meslek dallarını da beraberinde getirdi. Yeni meslek dallarına gençlerin ilgisinin yoğun olduğu gözlemleniyor.

Kendilerine kariyer yolu çizme aşamasındaki gençler, yeni meslek dallarının geleceğini görerek bu alanlarda istihdam etmeye çalışıyor. Gelin, geleceğin popüler mesleklerine göz atalım.

1. Yapay Zeka ve Robot Mühendisi

Yakın gelecekte aklınıza gelebilecek pek çok sektörde robotları kullanacağız. İnsan zekasını taklit edebilme özelliğine sahip yazılımlar sayesinde, robotlar iş hayatına adapte olarak geleceğin işçileri olacak. Hal böyle olunca bu yazılımları ve robotları geliştirecek olan yapay zeka uzmanlarına çok iş düşecek.

2. Alternatif Enerji Teknisyeni

Yeni enerji kaynakları yaratmak ve enerji tasarrufu sağlamak üzerine çalışan alternatif enerji teknisyenlerinin yakın gelecekte popüler meslek grupları arasına gireceği ön görülüyor.

3. Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı

İşletmelerin İnternet’e taşınması ile birlikte, ürün ve hizmetleri hedef kitlelere duyuracak ve reklamını yapacak bir alan ortaya çıktı. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanları, işletmelerin bilinirliğini arttırmak ve satış oranlarını yükseltmeye yönelik çalışmalar yapıyor.

4. Blockchain Geliştiricisi

Zincirler halinde işlenmiş verilerin şifrelenerek takip edilmesini ve dağıtılmasını sağlayan, verileri çok sayıda merkezde depolayabilen bir veri tabanı sistemi olan blockchain teknolojisi, gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Yakın gelecekte, blockchain geliştiriciliği aranan meslek kategorileri içinde olacak.

5. Dijital Dedektif

Dijitalleşme siber suçları da beraberinde getiriyor. Şirketlerin siber saldırılardan korunabilmesi için önleyici güvenlik sistemlerini kullanarak saldırıların önüne geçebilen uzmanlara ihtiyaç duyuluyor.

6. Sentetik Biyoloji Mühendisi

Mühendislik ve biyoloji ilkelerinin birleştirilerek kullanıldığı bu sistem, canlı organizmaların yeniden tasarımı üzerinde çalışıyor. Genetik hastalıkların ve bozuklukların giderilmesi için DNA üzerinde çalışmalar yapan bu heyecan verici araştırma alanı oldukça dikkat çekiyor.

7. Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

Sanal gerçeklik , vücut hareketlerine entegre olarak çalışan belirli aygıtlar kullanarak, gerçek dünyaya ait ortamın, sanal ortamda da yaşanabilmesine yönelik çalışmaları kapsar. Geleceğin dünyasında bu sistemleri tasarlayacak ve geliştirecek uzmanlara oldukça ihtiyaç duyulacak.

8. Sivil ve Ticari Drone Pilotu

Çok amaçlı olarak kullanılan insansız hava araçları gittikçe popüler hale geliyor. Pek çok sektör drone’larla yakından ilgileniyor. Çok yakında, şirketlerde bu araçları yönetmek üzere uzman drone pilotları aranacak. Drone pilotu olabilmek için bazı eğitim programlarına katılıp ehliyet almak gerekiyor.

9. Veri analizi Uzmanı

Şirketlerin performans verilerini dönemsel olarak inceleyen, bunlara yönelik tespitlerde bulunan ve raporlayan bir meslek dalı olan veri analizi uzmanlığı, şirketin performansını ve işleyişini en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duyulacak meslekler arasında yer alıyor.

10. 3D Yazıcı Uzmanı

Tasarım programları aracılığıyla nesnelerin üç boyutlu tasarımlarını yapan 3D yazıcı uzmanları oldukça ilgi görüyor. Gün geçtikçe gelişen 3D teknolojisi bu alanda çalışacak uzmanlara ihtiyaç doğuruyor.

11. Dijital Terzi

Terzilik de dijital ortama taşınan meslekler arasında. Kıyafet alışverişlerini İnternet üzerinden yapan kullanıcılar üzerine göre kıyafet bulmakta zorluk çekiyor. Dijital terziler, kişinin ölçülerini alıp üzerine uygun tasarımlar gerçekleştirerek bu soruna çözüm üretiyor.

12. Dijital Rehabilitasyon Uzmanı

Dijital ortamlar insanların yaşamsal rutinlerini ve alışkanlıklarını da değiştirmiş durumda. İnsanların psikolojilerini de dijital ortamlara uyumlamak ve bu konuda çıkan sıkıntıları gidermek için dijital rehabilitasyon uzmanlarına da ihtiyaç duyulacak gibi gözüküyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.