Fiyatlar Dolara Bağlandı, Uzungöl Turistlere Kaldı

Trabzon’un sembol yerlerinden Uzungöl’e uçak seferleriyle Orta Doğu ayrıca Körfez ülkelerinden gelen yabancı turistler akın etti. Turistler …

Fiyatlar Dolara Bağlandı, Uzungöl Turistlere Kaldı

Trabzon’un sembol yerlerinden Uzungöl’e uçak seferleriyle Orta Doğu ayrıca Körfez ülkelerinden gelen yabancı turistler akın etti. Turistler, geceliği 300 dolar olan bungalov evlerde kalıyor.

Geceliği 5 bin TL

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’e uçak seferleriyle Orta Doğu’dan, ağırlıklı olarak da Körfez ülkelerinden gelen yabancı turistler akın etti. Otel ayrıca turizm merkezinde rağbet gören ahşap bungalov evlerin geceliği ise 300 doları (5.325 TL ) aştı.

Uzungöl’de otellerdeki çift kişilik oda fiyatları ise 100 dolar olarak belirlendi.

Uzungöl Turizm Derneği yöneticisi Mustafa Akyüz, fiyatların diğer tatil yörelerine göre çok daha uygun olduğunu belirterek, ‘Genelde Körfez ülkelerinden çok fazla rağbet olduğu için biz de konaklama ücretlerini dolar üzerinden yaptık. Türk lirası dolar karşısında değer kaybedince yüksek gibi geliyor yerli turiste. Zaten aylar öncesinden yabancı turistler rezervasyon yapıp otelleri dolduruyorlar. Diğer tatil yerlerine bakıldığı vakit aslında daha uygun fiyatlar. Yıllar önce de 100 dolara kalınıyordu şimdi de 100 dolara kalınıyor’ dedi.

“Fiyatlardan şikayet almadık”

Turizmci Mehmet İnan ise konaklama fiyatlarının en lüks villa tipi bungalov evler üzerinden değerlendirildiğini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

‘Bungalov evleri kişi sayısı ile değerlendirmek gerekiyor. Özellikle Orta Doğu pazarından daha çok bungalov evler tercih ediliyor. Bizim villa tipi bungalov evlerimiz rahatça 10 kişilik bir ailenin kalabileceği şekilde dizayn edilmiş. Geceliği 300 dolara veriyoruz. Fiyatlardan hiçbir şekilde şikayet almadık. Yıllar önce de aynı fiyata veriyorduk halen daha aynı fiyata veriyoruz. Kişi başı olarak değerlendirdiğinizde aslında fiyatlarımız çok normal. Genellikle zaten kalabalık geniş aileler bungalov evleri tercih ediyorlar. Hem onlar için daha rahat ayrıca konforlu oluyor. Aynı zamanda bu evlerin çevresinde sosyal donatı alanları da bulunuyor.’

Turistler memnun

Uzungöl’e Suudi Arabistan’dan gelen Ahmad Ayad, ‘Daha önceki fiyatlarla kıyasladığım vakit fiyatlarda bir değişiklik olmadı. Sadece şu an doların yüksek olması ile birlikte Türk parası ile değerlendirince çıkmış gibi oluyor. Ama bizim için fark eden bir durum yok. Türkiye’de birçok yere gittim. Uzungöl bu kadar güzel olmasına rağmen diğer tatil yerlerinden çok daha uygun’ dedi.

Kuveytli turist Sakkaf Abuabed, ‘Fiyatlar bizim için çok makul. Genellikle bütün turizm merkezlerinde aynı fiyatlarda konaklıyor ayrıca yiyip içiyoruz. Aşırı pahalı bir durum yok. Üstelik burası muhteşem bir yer. Çok fazla kalabalık. Burayı çok insan tercih ediyor. Kuveyt’ten geldim. Burada Kuveytli çok insan var. Onlar da fiyatlardan şikayetçi değiller’ diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.