Erdoğan’a Göre AİHM’in Türkiye Kararları Siyasi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘AİHM kararlarında adil değildir, siyasidir. Konu Türkiye …

Erdoğan’a Göre AİHM’in Türkiye Kararları Siyasi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘AİHM kararlarında adil değildir, siyasidir. Konu Türkiye olunca siyasi karar verir. Fransa, Almanya olunca orada da maalesef ters kararlar verir‘ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2023 Adli Yılı Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan bazı bölümler şöyle:

Önümüzdeki dönemde adalet sistemimizde yeni iyileştirmeler yapacağız. Gündemimizin ilk sırasında avukatlarımızın sorunlarının çözümü var. Bunun için avukatlık kanununu barolarımızla birlikte çalışarak yenilemek istiyoruz. Hedefimiz savunma hattının daha da güçlendirilmesidir. Vatandaşlarımızın yargılama süreçlerinde çeşitli sebeplerle hak mahrumiyetlerine uğramasından üzüntü duyuyoruz.

“Adalete düşmanlık yapmak kabulü asla mümkün olmayan bir davranıştır”

Özellikle AİHM’le ilgili yapılan değerlendirmeler konusunda, AİHM kararlarında adil değildir, siyasidir. Konu Türkiye olunca siyasi karar verir. Öbür tarafta Almanya Fransa olunca maalesef ters kararlar verir. Adaletin işleyişindeki aksaklıklardan, eksikliklerden hatalardan şikâyet etmek de bizatihi bu sisteme husumet beslemek ayrıca çökertmeye çalışmak başka şeydir. İlki anlaşılabilir üzerinde konuşulabilir gerektiğinde diyalogla iyileştirilmesi yönünde adım atılabilir bir yaklaşımdır. İkincisi yani adalete düşmanlık yapmak ise kabulü asla mümkün olmayan bir davranıştır. Hatta ihanettir.

“Bu ülkede herkes mücadelesini hukuk ayrıca en önemlisi ahlâk kuralları çerçevesinde verecektir”

Birileri ülkemizin adalet sistemini nerelerle bağlantılı oldukları tahmin edilen suç çetelerinin oyununa kurban etmek için uğraşıyor. Karşımıza çıkan kim olursa olsun böyle kirliliğe asla izin vermeyeceğiz. Bu ülkede herkes mücadelesini hukuk ayrıca en önemlisi ahlâk kuralları çerçevesinde verecektir. Aksi takdirde her gayret, her zorlama, her söylenti ülkemize yapılmış kötülüktür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.