Fındık Bahçeleri İçin Büyük Tehdit: Karadeniz’de Kahverengi Kokarca Kabusu

Karadeniz Bölgesi’nde fındık bahçelerini tehdit eden ‘kahverengi kokarca’ adlı zararlı böcek türünün popülasyonunda son günler ciddi artış görüldü. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk konuya ilişkin olarak, ‘Bir …

Fındık Bahçeleri İçin Büyük Tehdit: Karadeniz’de Kahverengi Kokarca Kabusu

Karadeniz Bölgesi’nde fındık bahçelerini tehdit eden ‘kahverengi kokarca’ adlı zararlı böcek türünün popülasyonunda son günler ciddi artış görüldü. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk konuya ilişkin olarak, ‘Bir çift kahverengi kokarca böceği ile çocukları, sezonda 14 bin tane yumurta bırakıyor’ dedi.

Dadandığı fındık bahçelerinde yapraklarını yiyip, suyunu emdiği bitkilerin kökünü kurutan kahverengi kokarcanın 7 yıl önce bölgeye Gürcistan’dan geldiği saptandı.

Türkiye’de yayılımını hızlandıran böceğin günde 30 kilometre yol alabildiği ifade edildi.

Büyük zarar oluşumuna yol açabilen böcekler için Çin’den ithal edilen 30 bini aşkın samuray arı, Artvin’de doğaya salındı.

Biyolojik mücadele kapsamında etkin rol oynayacak arıların, böceklerin yok edilmesinde etkili olacağı olması bekleniyor.

Popülasyonunda ciddi artış gözlemlenen istilacı böcek türü yayılımını devam ettirirse, gelecek yıl fındığa yüzde 80 oranında zarar vermesi öngörülüyor.

UFK Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, ‘Önümüzdeki sezon bizi bir felaket bekliyor olabilir. ‘Samuray arı’ diye ithal edilen bir arı türü ile biyolojik mücadele başladı. Ama doğaya yeterince salınamadı. Sadece Artvin tarafında salıverildi. Önümüzdeki yıllarda diğer bölgelere de salınacak. Biyolojik mücadelede başarı oranı yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Ama sonuçları önümüzdeki 2-3 yıldan sonra alırız. Kimyasal mücadele yapmak zorundayız’ dedi.

500 rakıma kadar zarar verdiği tespit edilen böceğin önü alınamaz şekilde çoğalmasının kışa bağlı olduğu ifade edildi.

Arslantürk, ‘Bir çift kahverengi kokarca böceği ile çocukları sezonda 14 bin tane yumurta bırakıyor. Bu, çok korkunç bir zarar boyutunu ortaya koyuyor. Umudumuz, kışın yumuşak geçmesi. Eğer kış yumuşak geçerse, hayvan beslenemediği için kendi kendine yok oluyor. Zarar boyutu büyük olan bir böcek türü bu. Bu yıl Artvin tarafında yüzde 50-60 civarında fındığa zarar verdi. Önümüzdeki yıl eğer bu boyutta devam ederse, yüzde 80’lere kadar fındığa zarar verme ihtimali var. 500 rakıma kadar zarar verdiğini görüyoruz. Onun üzerinde hava koşullarında yaşamaya müsait bir hayvan değil’ diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.