Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Fed’in Başrolde Olduğu Hafta Başlıyor: Piyasaların Gündeminde Haftanın İlk İşlem Gününde Neler Var?

Yurt içinde güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı, yurt haricinde Almanya Ifo endeksleri ile ABD tahvil ihalesi öne çıkıyor. ABD Hazine …

Fed’in Başrolde Olduğu Hafta Başlıyor: Piyasaların Gündeminde Haftanın İlk İşlem Gününde Neler Var?

Yurt içinde güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı, yurt haricinde Almanya Ifo endeksleri ile ABD tahvil ihalesi öne çıkıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’de ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğunu ayrıca bir resesyon riskinin bilincinde olduklarını belirtirken, bir daralmanın kaçınılmaz olmadığını vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, faiz oranlarını enflasyon yüzde 2 hedefine geri gelene kadar yükselteceklerini söyledi. 

Almanya Sanayi ayrıca Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Almanya’da sanayi şirketlerinin bir kısmının hızla yükselen enerji fiyatları karşısında üretimlerini kıstıklarını duyurdu. 

Avrupa Merkez Bankası üyesi ayrıca Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, ECB’nin Eylül ayında yeni bir büyük faiz artırımı yapıp yapmamaya karar vermeden önce ekonomik durumu değerlendireceğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinde değişiklik yapıldı. Ultra düşük faiz oranlarının sona erdirilmesi daha kararlı bir isim üyeler arasına katıldı.

REDD’in haberine göre Çin hükümeti aralarında China Evergrande Group’un da olduğu bir düzineden fazla gayrimenkul geliştirme şirketini desteklemek için 300 milyar yuan (44 milyar dolar) büyüklüğünde bir gayrimenkul fonu kurmayı planlıyor.

Sky News’un haberine göre İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan Barclays, kripto para şirketi Copper’dan 2 milyar dolara varan tutarda hisse alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), hizmet, perakende ticaret ayrıca inşaat güven endekslerini açıklayacak. Hizmet sektörü güven endeksi en son yüzde 1,7 düşüşle 119,6 puana inmişti (10.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), kapasite kullanım oranı ayrıca reel kesim güven endeksi verilerini duyuracak. Kapasite kullanım oranı en son 77,6, reel kesim güven endeksi 106,4 seviyesinde açıklanmıştı (10.00).

Günün en önemli verisi olan Almanya Ifo endeksleri açıklanacak. Bir önceki dönem Alman düşünce kuruluşu Ifo’nun açıkladığı iş ortamı endeksi 92,3, cari durum endeksi 99,3 ayrıca beklenti endeksi 85,8 seviyesinde açıklanmıştı (11.00).

Günün ilk önemli verisi Singapur’un enflasyon rakamları olacak. Enflasyon en son yüzde 5,6 seviyesine çıkınca ülkenin merkez bankası konumundaki Singapur Para Otoritesi, para politikasında sıkılaştırmaya gitmişti (08.00). 

Tayvan’ın sanayi üretimi, toptan ayrıca perakende satışları aynı saatte açıklanacak (11.00).

Hong Kong’un dış ticaret rakamları yayımlanacak (11.30).

Kazakistan Merkez Bankası(NBKZ) faiz kararını açıklayacak. 2021 yılı Temmuz ayından bu yana 6 faiz artışı gerçekleştiren NBKZ, son toplantısında faizi yüzde 14,00 olarak korumuştu (12.00). 

Meksika’da ekonominin hareketliliğini gösteren aktivite endeksi açıklanacak. Ekonomik aktivite endeksi en son aylık yüzde 1,1, yıllık yüzde 1,3 yukarı gelmişti (14.00). 

Brezilya’da FGV düşünce kuruluşu tarafınca hesaplanan tüketici güven endeksi açıklanacak. Endeks en son 79,0 seviyesinde açıklandı (14.00). 

ABD’de iki bölgesel fed tarafınca açıklanacak endeksler takip edilecek. Chicago Fed ulusal aktivite endeksini, Dallas Fed Teksas imalat aktivite endeksini yayınlamayacak (15.30, 17.30). 

ABD’nin 2 yıllık tahvil ihalesi de takvimde yer alıyor. En son 2 yıllık tahvilin ortalama faizi yüzde 3,084 seviyesine çıkmıştı (20.00).

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.