Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin 10 Etkili Tavsiye

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin 10 Etkili Tavsiye

Gereksiz fazlalıklardan kurtulmak son zamanlarda oldukça önemli bir konu, peki ya gereksiz kilolardan nasıl kurtulabilirsiniz? Bunun için uygulayabileceğiniz bir çok diyet listesi ve egzersiz hareketleri var ancak daha düzenli olmanız kilo vermek konusunda hayati önem taşımaktadır. Şimdi bu ve buna benzer bir çok maddeyi detaylıca incelediğimiz listemize hızlı bir şekilde geçelim ve kilolardan kurtulmak için yapabileceğiniz 10 etkili yöntemi görelim.

1. Hareket Edin

Kilo vermek istiyorsanız mutlaka hareket etmelisiniz. Fiziksel aktivitelerimizi arttırmalı ve vücudumuzun enerji harcamasına yardımcı olmalıyız. Böylece kilo vermeye yararlı davranışta bulunmuş oluruz. Yürüyüş, tempolu koşu veya çeşitli hareketler yaparak spor yapabilir vücudumuzu harekete geçirebiliriz. Yağ yakmaya yardımcı olan hareketleri yapmamız önemli ancak spor yapıyoruz diye yediğimiz yiyecekleri rahat bir şekilde devam etmemeliyiz. Dengeli ve düzenli beslenme ile sporu birleştirmeliyiz.

2. Su İçin

Su hayattır. Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için yağlarımızın yakımı için su içmeyi unutmayalım. Vücudumuzu tanıyalım kilomuza ve vücut yapımıza göre içmemiz gereken su miktarını bilelim ve gerektiği kadar gün içerisinde su içelim. Bol su içmemiz midemizde yer kaplayacak ve tok hissetmemize yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda daha az yemek yeme ihtiyacında hissedeceğiz. Sindirimimizin daha iyi olmasını istiyorsak yemek yemeden yarım saat önce su içmeyi unutmayalım.

3. Lifli Besin Tüketin

Lifli yiyecekler bağırsağı çalıştırır ve tok hissetmemizi sağlar. Lifli besinler tüketerek kilomuzun azalmasına yardımcı olabiliriz. Lif yönünden zengin olan besinler, meyveler, sebzeler, tam tahıllı besinler ve kuru baklagillerdir. Bu besinleri fazla tüketmemiz amacımıza ulaşmamıza yardımcı olur. Lifli gıdalar aynı zamanda yaşam kalitesi ve yaşam süresinin uzamasını sağlar. Yani hem sağlıklı ve bağışıklık gücümüz artarken hem de kilo vermemize yardımcı olurlar.

4. Uzak Durun

Kilo vermemiz için sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmemiz gerekir. Özellikle bu dönemde hazır gıdalardan ve abur cuburlardan uzak durun. Bu ürünler kilo almaya yardımcı olur. Bizim hiç istemediğimiz bir durum yüzünden bu gıdalardan uzak duralım. Hazır gıdalar yeterinden fazla şekilde şeker ve yağ içerir. Sağlıksız bir ortam sağlayan hazır gıdalar daha çok kilo almamızı sağlar. Bu ürünleri sağlıklı bir birey olmak için hayatımızdan çıkaralım. Bunların yerine sağlıklı besinler tüketelim.

5. Sebze Tüketin

Sağlıklı olmanın ve kilo vermenin bir önerisi ise sebze ve yeşillik tüketmek. İçerisinde bol miktarda vitamin ve minarel bulunan yeşillikleri bol miktarda tüketmeliyiz. Aynı zamanda lif içerdiğinden dolayı bizleri daha çok tok tutmayı sağlar ve daha az yemek yeriz. Böylelikle sağlıklı bir şekilde kilo vermemize yardımcı olurlar. Sağlıklı besinler tüketerek sporla desteklemek kilo vermemize her zaman yardımcı olur.

6. Kahvaltıyı Unutmayın

Öğünlerden ilki olan kahvaltı uyandıktan bir süre sonra yapılması ile vücudumuzun metabolizmasını çalıştırarak vücudumuzun uyanmasını sağlar. Bu nedenle kahvaltı atlanmaması gereken en önemli öğünümüzdür. Diğer öğünler gibi çok fazla besin tüketmemiz gerekmez Ağır yemeklerden daha çok daha hafif besinler tüketebiliriz. Boş midemiz bir anda ağır yemekler ile karşılaştırmamız lazım. Peynir, süt, ekmek, zeytin, domates ve salatalık gibi hafif kahvaltılıklar tüketebiliriz.

7. Balık Tüketin

Balıklar omega-3 açısından çok zengin besinlerdir. Omega-3 vücudumuzu düzenleyerek organlarımızın fonksiyonlarını dengede tutar.  Sağlıklı besin tüketmiş oluruz. Doktorlar özellikle haftada iki gün balık tüketmemizin gerektiğini önemserler. Pişirerek, fırında veya ızgara şeklinde farklı şekilde balık tüketebiliriz. Tabi ki hangi yöntem daha sağlıklı bulduğumuz önemli. Sağlıklı beslenmek aslında kilo vermek için de almak içinde en önemli yöntemdir.

8. Hamurdan Uzak Durun

Kilo vermek için sağlıklı besinlerin tüketilmesinin üzerinde her ne kadar dursak dahi azdır. Hamur işleri ise yurdumuzda yemek ahlakında çok fazla kullanılan bir yiyecektir. Hamur işleri çok fazla tüketen bir topluma sahibiz. Kültürümüzde çok yaygın olan hamur işlerinden uzak durmamız kilo vermemize yardımcı olacaktır. Hamur işleri çok fazla kaloriye sahip gıdalardır. Öğünlerde öğünler arasında her zaman tüketebileceğimiz yiyeceklerdir. Ara öğünlerimizi bu tür gıdalarla doldurmamalıyız.

9. Düzenli Uyku

Uyku saati kişinin bünyesine yaşına göre değişiklik gösterir. Bizler de kendimize uygun uyku saatini bilmeliyiz. Düzenli ve kaliteli uyku kilo kontrolü için çok önemlidir. İştah kontrolü ve metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için düzenli ve kaliteli uyku uyumaya özen göstermeliyiz. Mümkün oldukça her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen gösterelim.

10. Stresi Kontrole Al

Stres vücudumuz için çok kötü bir şeydir. Fazla stresli olmak birçok hastalıkları beraberinde getirir. Stresli olmak kişileri daha fazla yemek yemeye yöneltir. Kilo vermek ve sağlıklı huzurlu bir hayat istiyorsak stresten uzak durmalıyız. Fazla yemek yemek kilo aldıracağı için huzuru içimizden yok etmemeliyiz ve kimsenin de huzurunuzu bozmasına izin vermeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com