Erdoğan’dan Enflasyon Yorumu: Diyorlar ki Onlarda Yüzde 9 Bizde 80’e dayandı ama…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yüzde 80’e dayanan resmi enflasyonun Avrupa’daki yüzde 9 enflasyondan daha farklı sosyal etkileri …

Erdoğan’dan Enflasyon Yorumu: Diyorlar ki Onlarda Yüzde 9 Bizde 80’e dayandı ama…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yüzde 80’e dayanan resmi enflasyonun Avrupa’daki yüzde 9 enflasyondan daha farklı sosyal etkileri olduğu görüşünde. Erdoğan’a göre toplumun her kesiminde gelir artışlarıyla enflasyonun etkileri sınırlandırıldı.

Enflasyon, faiz sorunumuz yok mu, var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sheraton Otel’de düzenlenen ‘Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, Türkiye’de enflasyon sorunu olduğunu kabul etti: ‘Felaket tellallığı yapanlar milletin moralini bozmaya çalışsa da Türkiye krizi fırsata çevirme özelinde en başarılı ülkedir. Enflasyon, faiz sorunumuz yok mu, var. Elimizdeki fırsatlar öyle büyük ki, bunlara takılıp kalırsak yazık ederiz.

Diyorlar ki onlarda enflasyon yüzde 9 bizde 80’e dayandı

Erdoğan ve Türkiye’deki yüksek enflasyonun etkilerinin Avrupa’dan da farklı olduğunu söyledi: ‘Diyorlar ki onlarda enflasyon yüzde 9 bizde 80’e dayandı. Onlardaki 9 enflasyonun ekonomik ayrıca sosyal sonuçlarıyla bizdekinin etkileri aynı değil ki… Biz işçiden memura her kesimden vatandaşın gelir kaybını enflasyonun üzerinde artışlarla telafi ederek enflasyonun etkilerini sınırlandırdı. Avrupa’daki gıda fiyatlarındaki artışla ücretlere yapılan artışlar arasında uçurum var insanlar sokaklara dökülmeye başladı.’

Rakamlar ne diyor?

Temmuz ayında yıllık enflasyon TÜİK’e göre yüzde 79.6, ENAG’a göre yüzde 176. Euro bölgesinde yıllık enflasyonsa temmuz ayıyla birlikte yüzde 8,9.

Mevzu Bahis enflasyon oranı Almanya’da yüzde 8,5, İtalya’da yüzde 8,4, Fransa’daysa yüzde 6,8.

Gıda enflasyonunda Türkiye farkı açtı

Gıda enflasyonu tarafına bakıldığında da durum oldukça benzer. Son 4 ayda gıda fiyatları dünyada yüzde 12 düşerken Türkiye’de yüzde 20 artış gösterdi.

Yıllık gıda enflasyonu Türkiye’de yüzde 90’ı geçerken aynı dönemde fiyatlar OECD ortalamasında yüzde 13; AB’de ise yüzde 12 yükseldi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.