Cinsel İstismar, Tecavüz, Şantajla Gündeme Gelen Tarikat Yurtlarında Yaşanan Skandal Olaylar

Küçücük çocukların ve kadınların ailelerinin zoruyla gitmek zorunda kaldıkları tarikat yurtları ve evleri sık sık tecavüz ve cinsel istismar olaylarıyla gündeme geliyor. Biz de son yıllarda bu yurtlarda yaşanan skandal olayları derledik. 1. İzmir …

Cinsel İstismar, Tecavüz, Şantajla Gündeme Gelen Tarikat Yurtlarında Yaşanan Skandal Olaylar

Küçücük çocukların ve kadınların ailelerinin zoruyla gitmek zorunda kaldıkları tarikat yurtları ve evleri sık sık tecavüz ve cinsel istismar olaylarıyla gündeme geliyor. Biz de son yıllarda bu yurtlarda yaşanan skandal olayları derledik.

1. İzmir Dikili’nin İsmetpaşa Mahallesi’ndeki Süleymancılar Cemaati’ne ait özel yurtta Ömer Faruk E., yaşları 9 ile 12 arasında değişen 7 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunmuştu.

Yargılanan Ömer Faruk E., 53 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilmişti.

2. Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı Alperen Sade, zihinsel engelli E.D.’ye tecavüz etmişti. Sade’nin cinsel istismarına uğrayan zihinsel engelli E.D. intihar etmişti.

3. Denizli’nin Çivril ilçesinde bir tarikata ait özel erkek öğrenci yurdunda, 12 yaşındaki erkek çocuk hocası tarafından defalarca cinsel istismara maruz bırakılmıştı. Yaşananlar, çocuğun hazırladığı intihar notunun bulunmasıyla ortaya çıkmıştı.

Olayın gerçekleştirildiği yurt kapatılsa da bir süre sonra tekrar açılmıştı.

4. Ordu Fatsa’da, Süleymancılara ait yurtta Y.K. 2021 yılında 12 yaşındaki öğrenciye yönelik cinsel istismarda bulunmuştu. Y.K.’ye iki ayrı suçtan 48 yıl hapis cezası verilmişti.

Çocuğun ailesiyle görüşen ve suçunu itiraf eden kurs hocası Y.K., ‘Şeytana uydum. Dün gece tövbe ettim. Secdeye kapandım’ demişti.

5. Karaman’da 2016 yılında, Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nde (KAİMDER) yaşları 8 ile 10 arasında 45 erkek öğrenci cinsel istismara uğramıştı.

6. Erzurum’da Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda 7 çocuğa tecavüz edilmişti.

7. Kahramanmaraş’ta bir tarikata ait ruhsatsız erkek öğrenci yurdunda 19 yaşındaki M.A., 10 yaşındaki 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmuştu.

8. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde Uşşaki tarikati şeyhi Eyyüp Fatih Şağban, 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuştu ve Şağban 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

9. Bitlis’te Ensar Vakfı’na ait evlerde çalışan iki gönüllü öğretmen kadınlara şantaj yaparak tecavüz etmişti.

10. Kadiri tarikatının Nadiri kolunda üç çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıkmıştı ve iki suçluya 16 yıl ceza verilmişti.

Murat Ağırel,Olay şu; yıl 2015, Cemalettin Kutlubay. Cemalettin Kutlubay dediğimiz zaman ise Nadiri tarikatının şeyhinin oğlu. İki oğlu var bir oğlu şu an tarikatın başında diğeri kendisi Cemalettin Kutlubay. Bu kişi eşinin akrabasının evine gidiyor. ‘Namaz kılacağım bana seccade getirin’ diyor. Evin genç kızı 17 yaşında hemen seccade getiriyor ve seccadeyi getirir getirmez hemen kıza sarılıyor ve kızın bağırmasıyla taciz etmeye başlıyor. Kızın tepki göstermesiyle bırakıyor. Ailesi bunu öğrendiği zaman ise tarikata zarar gelmesin, hısım bağımız var diye şikayetçi olmuyorlar.’ olayı bu sözlerle anlatmıştı.

Ayrıca 5 yaşında ve 6 yaşındaki çocukların da istismara uğradığını belirtmişti.

11. Bursa’da, kendisini tarikat şeyhi olarak tanıtan Uğur Korunmaz, dergahına gelenlere cennet vaat ederek kandırıp cinsel ilişkiye girmişti.

Müritleriyle kendi istekleriyle ‘Badelenme’ adını verdiği oral seks dahi yaptığını söyleyen Korunmaz şunları söylemişti:

‘Bunların tamamı tarikatın gerektirdiği bir usul ve çabadır. Tarikata girerken bunların hiç birinden bahsedilmez. Uzun süreli sohbetler sonunda cinsel içerikli konular kendiliğinden oluşur. Müride ibadet için verilen ve adına ‘virt’ denilen zikir içeren sözler belirli süre tekrar edilir. Ve bunu yapan kişi kendiliğinden cezbedilerek gelir. Benden badelenme ya da cinsel ilişki talep eder. Bunları kabul etmemem gibi bir tercihim olamaz. Çünkü ben de, bağlı olduğum tarikatın ölen lideri H.B. tarafından 2005 yılında badelendim. Ölümünden sonra da pir oldum.’

12. Kuran’a Hizmet Vakfı’nın 30 yaşındaki Ayhan Şengüler’in, 4 yaşındaki kızını istismara maruz bıraktığı iddia edilmişti. 27 yaşındaki Anne H.Ş., kızı D.Ş.’nin, babası Ayhan Şengüler tarafından istismara maruz bırakıldığı iddiası ile 20 Şubat 2023 tarihinde İstanbul Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikâyetçi olmuştu.

4 yaşındaki çocuğun annesi “Ayhan Şengüler ile 2017 yılında resmi olarak evlendik. Evliliğimizden D.Ş., isimli 4 yaşında bir kızımız var. Ancak şu an eşimle boşanma aşamasındayız ve mahkeme devam ediyor. Evlenmeden önce eşim, Kuran’a Hizmet Vakfı’nın Ümraniye Ihlamurkuyu’daki adresinde bana tecavüz etti.’ demişti.

13. Güdül Belediyesi’nde çalışan evli 2 çocuk babası M.K.S., Güdül’de 60 öğrencinin kaldığı Süleymancılara ait olduğu belirtilen yurttan, evci iznine çıkan 13 liseliye taciz ve cinsel istismarda bulunmuştu.

14. Adıyaman’ın Besni İlçesi’nde Süleymancılara ait olduğu bilinen Hayrünnisa Gölbaşı Çocuk Yurdu’nda kalan iki çocuk taciz edilmişti.

sosyalhaklardernegi.org

Süleymancılara ait yurdun müdürü İ.T’nin iki çocuğa porno film izlettiği ve birbirlerinin cinsel organlarıyla oynattığı ortaya çıkmıştı.

15. Halveti Tarikatı’ndan İsmail Arslan, 12 yaşındaki çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle ceza almıştı.

Halkın Sesi Gazetesi’nden Mustafa Özdemir’in haberine göre H.K.Y., verdiği ifadede Halveti Tarikatı’nın Şabaniyye Kolu’nun lideri 49 yaşındaki İsmail Arslan’ın istismarına uğradığını söylemişti. 

 H.K.Y. ‘O zamanlar İsmail Arslan’ın mehdi olduğu söylenmişti. Birilerine söylersem çok kötü şeyler olacağını düşünüyordum. Olayı küçük ablam N.Y.’ye söyledim ama inanmadı. Annem bana inanmadı. Dördüncü sınıf bitince taşındık. 3 yıl boyunca Zonguldak’a gitmedik. 2019 yazında Zonguldak’a ailem ile gittik, bir hafta kaldık. Buradayken ablam N.Y. ve İsmail Arslan ile konuştuk. İsmail Arslan’a bana yaptıklarını sordum. İsmail Arslan, bunun bir sınav olduğunu, küçük bir şey olduğunu söyledi ama reddetmedi.’ demişti.

16. Konya’da Faruki tarikatının şeyhi olan Süleyman Işık, aralarında çocukların da olduğu 7 erkeğe cinsel istismarda bulunmuştu. 49 yıldan 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Işık, 62 yıl 3 ay hapis cezası almıştı.

“Eylemlerin mağdurların rızası ile gerçekleştiği” gerekçesiyle beraat ettirilmişti.

17. Süleymancılara bağlı Özel Osmangazi Arifiye Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’nda, imam olarak görev yapan İ.S., 11 yaşında bir çocuğu istismar etmişti.

İsmail Saymaz’ın haberine göre, çocuk, annesi tarafından yurda gönderilmek istendiğinde ‘Sen benim yurtta ne yaşadığımı bilmiyorsun. Başıma neler geldi, büyüyünce anlatacağım.’ diyerek yaşadığı istismarı anlatmıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.