Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Erdoğan ve Esad’ın Yüz Yüze Görüşeceği İddia Edildi!

Uzun süredir devam eden Türkiye ayrıca Suriye arasındaki gerilimin eylül ayında yapılacak görüşmelerle yumuşatılacağı iddia edildi.  İran …

Erdoğan ve Esad’ın Yüz Yüze Görüşeceği İddia Edildi!

Uzun süredir devam eden Türkiye ayrıca Suriye arasındaki gerilimin eylül ayında yapılacak görüşmelerle yumuşatılacağı iddia edildi. 

İran kaynakları, Beşar Esad ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın eylül ayında bir araya geleceğini aktardı.

Cumhuriyet’ten Caner Çiftçi’nin haberine göre, İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Özbekistan’ın başkenti Semerkand’da gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üçlü görüşme gerçekleştirebileceğini ileri sürdü.

Tasnim’in aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Suriye Devlet Başkanı Esad’ı, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’ne davet etti.

Tasnim, üç lider arasında bir görüşmenin de gerçekleştirilebileceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilere verdiği demeçte, ‘devletler arasında hiçbir vakit siyasi diyalog veya diplomasinin kesilip atılamayacağını’ dile getirmişti. 

Erdoğan, Suriye ile daha ileri seviye adımların temin edilmesi gerektiğini savunarak, ‘Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki. Eğer Türkiye’de muhalefet olayı böyle bir noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem de gramını ortaya koyar’ dedi.

Erdoğan ayrıca, ‘Temennim odur ki inşallah önümüzdeki dönemle ilgili Suriye’de hem anayasa bir an önce yapılır, bu iş sağlama bağlanır hem de halkın bütün bu noktadaki sıkıntılarını giderecek adımlar atılır’ diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.