Enflasyonda Şampiyon Giyim Oldu: Yeni Zamlar Gelecek mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim enflasyonunda zam şampiyonu aylık yüzde 22,40 artış ile çocuk giyimi oldu. Okulların açıldığı dönemde, mevsim değişimi de eklenince aileler kara kara düşünüyor. TÜİK enflasyon verilerinde ekim ayının zam …

Enflasyonda Şampiyon Giyim Oldu: Yeni Zamlar Gelecek mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim enflasyonunda zam şampiyonu aylık yüzde 22,40 artış ile çocuk giyimi oldu. Okulların açıldığı dönemde, mevsim değişimi de eklenince aileler kara kara düşünüyor.

TÜİK enflasyon verilerinde ekim ayının zam şampiyonu yüzde 22,40 artışla çocuk giyim olunca gözler fiyatlara döndü. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, fiyat artışında ana etkenin okulların açılması olduğunu söyledi.

TÜİK’e göre ekim ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 3,43, bir önceki yıla göre yüzde 61,36 arttı. Artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 13,73 ile giyim ve ayakkabı olurken, fiyatı en çok artan kalem de yüzde 22,40 ile çocuk giyim oldu.

Kadın giyim 1 ayda yüzde 16,84, kadın ayakkabısı yüzde 16,14, erkek giyim de yüzde 10,20 oranında arttı.

Giyim fiyatlarındaki artış, İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerinde de görülürken, erkek pardösü yüzde 83,90 ile ekim ayı zam şampiyonu oldu.

Zincir mağazalarda havaların soğumaya başladığı bu günlerde kaban fiyatları 900 liradan başlarken, çocuk giyimde 700 liradan başlıyor ve ortalama 1.500-2.000 lira arasında görülüyor.

TGSD Başkanı Ramazan Kaya, ekim ayındaki artışların mevsim geçişiyle sezon değişimine bağlı olduğunu söyledi.

Giyimdeki fiyat artışları için Kaya, Sözcü’nün aktardığına göre, ‘Ekim ayına mevsimlerin değişmesi nedeniyle yeni ürünlerle ve yeni etkilerle girdik. Enflasyonun yüksek çıkmasının nedeni mevsimsel geçiş oldu’ dedi.

Çocuk giyiminin zam şampiyonu olmasını okulların açılmasına bağlayan Kaya, talep artışının etkili olduğunu söyledi.

Tekstil, hazır giyim ve perakendede kârların düşük olduğunu söyleyen Kaya, etiketlerdeki fiyat artışlarının ham madde ve kurdaki artışların etkisi olduğunu belirtti. 

Bu sezon talepteki düşüş nedeniyle ekstra fiyat artışı olmayacağını belirten Kaya, ‘Hem turist hem iç talep düştü. Turistlerin harcamalarında yüzde 30-40’a varan düşüşler var. Bu yıl daha başka fiyat artışı görme imkanı yok çünkü bunu kaldırabilecek bir güç yok’ dedi.

Gelecek yıl, asgari ücret zammıyla maliyetlerin artışının farklı fiyat etiketlerine neden olacağını söyleyen Kaya, “Bu yıl zaten olan oldu” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.