Elektrik ve Doğalgaza Zam Kapıda

Kurban Bayramı sonrası  elektrik ve doğalgazda büyük bir zam bekleniyor.  Genel seçim ve yerel seçim döneminde yapılmayan zamların temmuzda yüksek oranlı yapılma ihtimali şimdiden herkesi endişelendirdi. Elektrik fiyatları bir önceki yerel …

Elektrik ve Doğalgaza Zam Kapıda

Kurban Bayramı sonrası  elektrik ve doğalgazda büyük bir zam bekleniyor. 

Genel seçim ve yerel seçim döneminde yapılmayan zamların temmuzda yüksek oranlı yapılma ihtimali şimdiden herkesi endişelendirdi.

Elektrik fiyatları bir önceki yerel seçimlerin yapıldığı 2019 yılı ile genel seçimlerin yapıldığı 2023 arasında konutlarda ilk kademe tüketimde yüzde 222,7 oranında zam geldi. BOTAŞ ise doğalgaz fiyatlarını konutlarda yüzde 358,4 artırdı.

BirGün’den Havva Gümüşkaya’nın haberine göre, 2019-2023 yılları arasında tüketici fiyat endeksindeki artışın yüzde 211,8 olduğu düşünüldüğünde iktidar seçimsiz dönemlerde yaptığı zamlar TÜFE artış oranından daha yüksek oldu.

Seçim yılı 2023’ün ilk dört ayında doğalgaz konut ve 1.kademe satış fiyatları sabit kaldı.

Şubat, Mart ve Nisan aylarında yapılan üç indirimle, 2.kademe işyerlerine yüzde 40,1, elektrik santrallarına yüzde 44,4 indirim yapıldı.

Nisan 2023’de bütün konut tüketicilerine doğalgaz bedava temin edildi, 2024 Mayıs sonuna kadar konut tüketicilerinin aylık 25 m3 gaz tüketimi ücretsiz oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.