Maliye Süper Ligi Radarına Aldı: 40 Futbolcuya Vergi İncelemesi

Süper Lig’de 2020’ye ait gelirini beyan etmeyen ya da eksik beyanda bulunan yedisi yabancı 40 futbolcu için vergi incelemesi başlatıldı. Yüzde …

Maliye Süper Ligi Radarına Aldı: 40 Futbolcuya Vergi İncelemesi

Süper Lig’de 2020’ye ait gelirini beyan etmeyen ya da eksik beyanda bulunan yedisi yabancı 40 futbolcu için vergi incelemesi başlatıldı.

Yüzde 20 vergi ödemek zorundalar

Kazançlarla ilgili son düzenleme iki sene önce yapılmıştı.  Buna göre profesyonel futbolcu sözleşmelerinde, 600 bin TL’yi geçen brüt kazançlarda kulüp ayrıca futbolcular yüzde 20 vergi ödemekle yükümlü.

Hazine ayrıca Maliye Bakanlığı harekete geçti

Akşam’da yer alan habere göre beyanname süresi dolmasına rağmen Süper Lig’den 15, TFF 1. Lig’den sadece bir futbolcu beyanname verdi. Hazine ayrıca Maliye Bakanlığı gerekli işlemleri yapmayan oyuncular hakkında inceleme başlattı.

Ödemeleri gereken miktarın 40 milyon TL civarında

Buna göre futbolcuların vergi aslı, vergi ziyaı ayrıca gecikme faiziyle birlikte ödemeleri gereken miktarın 40 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor.

İnceleme 2020’yi kapsarken, Mart 2021’de dolan beyanname süresinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için işlemlerin daha sonra yapılması bekleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.