EFT Nedir? Havale İle Arasında Ne Fark Vardır?

EFT Nedir? Havale İle Arasında Ne Fark Vardır?

Elektronik fon Transferi anlamına gelen EFT, aynı ülke içinde yapılan para transferi işlemidir. Günümüzde mobil bankacılık ya da internet bankacılığı ile sıkı tercih edilen işlem, günümüzün değişmez teknolojilerinden bir tanesidir.

Farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para transferi yapmaya yarayan bu işlem yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Banka şubeleri, internet bankacılığı, mobil uygulamalar ve ATM aracılığı ile yapılan EFT işlemi bankaların politikaları gereği ücretli ya da ücretsiz olabilme özelliğine sahiptir.

EFT işlemini Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Herhangi bir banka hesabından başka bir banka hesabına, şubeye gitmeden para transferi yapılamasına olanak sağlayan EFT aynı zamanda zamandan da tasarruf edilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca herhangi bir hesabı bulunmayan kişiler için banka şubelerine giderek nakit ödeme karşılığı istenilen hesaba da EFT işlemi yapılabilmektedir.

Ödeme ve para transferlerinde sahip olduğu hız sayesinde oldukça kolaylık sağlayan işlem, kişilerin kendi hesapları arasında para transferi yapılamasını da kolaylaştırır. Havale ve virman gibi işlemlerden farklı olarak bu işlem yalnızca mesai saatleri içinde yapılabilmektedir.

EFT Hangi Saatler İçinde Yapılır?

EFT işlemi genellikle bankaların açılma saatleri olan sabah 09.00 ile 17.00 arası yapılmaktadır. EFT saatleri, bankaların çalışma sistemlerine göre 08.00’a kadar ya da 17.30’a kadar esneyebilir. Bu saatler her banka için değişiklik gösterir. Bu nedenle kişilerin hesapları bulunan bankalardan EFT saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir.

Hafta sonu mesai saati olarak sayılmadığından hafta sonları EFT işlemi gerçekleşmez. Hafta sonu yapılan işlemler hafta sonunu takip eden ilk iş günü içinde işlemin yapıldığı hesaba gönderilir. Bu nedenle kişiler hafta sonlarında işlem yapmak için genellikle havale işlemini tercih eder.

Eğer EFT ve Havale işlemlerinizi bankaya giderek yapmak isterseniz bankaların çalışma saatleri ve EFT yada havalenin ne zaman yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Bunun için bankaların çalışma saatleri yazımıza yandaki bağlantıya tıklayarak gidebilir ve EFT yada havale ne zaman yapılır gibi sorunların cevabını bulabilirsiniz.

Havale ve EFT Arasında Bulunan Fark

Havale ve EFT arasındaki fark, havalenin 7/24 yapılabilmesi EFT’nin ise yalnızca mesai saatleri içinde yapılabilmesidir. Ayrıca havale işlemi için çoğu banka herhangi bir işlem ücreti istemezken, EFT için çoğunlukla işlem ücreti istenebilir. Havale aynı bankada bulunan farklı hesaplara yapılırken, EFT farklı bankalarda bulunan hesaplar arası para transferi için uygundur.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.