Düzgün ve Sağlıklı Bir Saç Taraması İçin 10 İpucu

Düzgün ve Sağlıklı Bir Saç Taraması İçin 10 İpucu
Çoğu insan saç taramayı rutin bir faaliyet olarak görür. Hayatı boyunca belirli bir saç stilini koruyan insanlar var. Genç kuşaklar ise yeni trendlere göre yeni saç stillerini benimsiyor. Sağlıklı bir saça sahip olmak için doğru beslenme ve düzenli saç tarama gereklidir. Genel sağlık, saç kalitesi ve saç miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Saçınızı güzelleştirmek için düzenli yıkamaya, saç yağı kullanmaya, düzgün taramaya vb. İhtiyacınız var. Saç taramak için ipuçları ise şu şekildedir…

Saç Tarama İpuçları:

 1. En iyi tarağı seçmek için saçınızın yapısını (yumuşak veya sert) hesaba katmalısınız. Kısa veya uzun, rahatlık yada stil gibi.
 2. Saç taraması büyük bir özen ve konsantrasyon ile yapılmalıdır. Hiç bakımsız tararsanız saçınıza zarar verebilirsiniz.
 3. Saç taraması nazikçe yapılmalıdır. Güçlü bir tarama saç dökülmesine neden olabilir.
 4. Islak saçı taramayın. Önce saçınızı bir havluyla kurulayın ve ardından biraz yağ sürün ve nazikçe masaj yapın. Bunu yaptıktan sonra tarama kolay ve hasarsız olacaktır.
 5. Saçların ters yönde taranmasından kaçınılmalıdır. Bu saç dökülmesine neden olur.
 6. Geriye doğru kuvvetli tarama, çekişte kelliğe neden olabilir.
 7. Sık tarama saç köklerine ve kafa derisine zarar verebilir. Günde 2 veya 3 kez saç taraması yeterlidir.
 8. Tarak dişi keskin olmamalıdır. Tarak, kafa derisine çok sıkı bastırılmamalıdır.
 9. Saç ve kirin boşlukta birikmesini önlemek için tarağı kullanımdan önce ve sonra temizleyin. Saçları kirli tarakla taramak zor ve acı verici olabilir.
 10. Başkalarının taraklarını kullanmayın. Bu, mantar ve bakteriyel enfeksiyonları önleyecektir.

Sağlıklı saçlar ve düzgün saç taraması yapmak için ipuçları konulu yazımın sonuna geldik. Umarım saç bakımı yaparken yukarıda belirttiğim saç tarama tavsiyelerini uygularsınız. Saçlarınızın alımlı ve sağlıklı kalması için yukarıdaki saç tarama yöntemlerini şiddetle uygulamanızı öneriyorum.

YAZAR BİLGİSİ
Pavlus Salvup
Yazmaya aşık biri....
YORUMLAR

 1. Demet dedi ki:

  Saç taramanın bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum, gerçekten güzel bir blog yazısı olmuş.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al