Dünyanın En Çok Kazanan İnternet Siteleri

Dünyanın En Çok Kazanan İnternet Siteleri

İnternet siteleri hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor, arama motorları, mağazalar, sosyal mecralar ve daha fazlası gerçek anlamda neredeyse hayatımızdan hiç çıkmıyor. Dolayısıyla ilgi bu kadar büyük olunca insanların da aklına bazı sorular geliyor. Örneğin, internet siteleri nasıl para kazanıyor ve en çok kazanan internet siteleri hangileri? Gibi.

Dolayısıyla bizde bu merak edilen içeriklerin veya soruların cevabını bu yazımızda vermek istiyoruz. Öncelikli olarak dilerseniz internet siteleri nasıl para kazanıyor ve gelir modelleri neler ile başlayalım  içeriğimize giriş yapalım.

İnternet Sitelerinin Gelir Modelleri Neler?

İnternet sitelerinin oldukça fazla gelir modeli mevcut. Bunların hepsini tek bir içerik bir kenara tek bir kitap ile de cevaplanacağını sanmıyorum. Ancak kısa kısa internet siteleri nasıl para kazanıyor bunlardan birazcık bahsedelim. İnternet sitelerinin temel olarak 5 gelir modeli vardır, bunları listeleyecek olursak;

  • Reklam
  • Premium üyelik
  • Abonelik
  • İş birlikleri
  • Satış ortaklığı

Bu 5 temel gelir modelini günümüzdeki listemizde de paylaştığımız siteler kullanıyor ve tabi sadece bir tanesini değil bir çok gelir modelini aynı anda kullanabiliyorlar. Mesela Youtube’un bir reklam gelirleri, bir abonelik gelirleri birde kurduğu ortaklıklardan sahip oldukları gelirler var. Diğer bir çok mecra da bunun gibi bir çok gelir modelini kullanıyor.

İnternet siteleri nasıl para kazanıyor ve gelir modelleri neler sorusunun cevabını verdiğimize göre artık dünyanın en fazla kazanan web siteleri içeriğimize giriş yapalım.

Dünyanın En Fazla Kazanan İnternet Siteleri

1. Facebook

Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan site en çok kazanan siteler kapsamında değerlendirilecek sitelerden birisi durumunda. Kurulduğu ilk günden bu yana popülerliğini kaybetmeyen sitenin yıllık kazancı 2 milyar dolar civarında.

2. Netflix

İlk etapta bir DVD kiralama sitesi olarak kurulan Netflix kurulduğu 1997 yılından bu yana kendini hayli geliştirdi. Dünyanın en büyük dizi ve film izleme platformlarından biri olan sitenin yıllık kazancı ise 2.1 milyar dolar.

3. Aol

Yazılım ve internet sağlayıcısı olarak hizmet veren site, en çok kazanan siteler listesinde ilk sıralarda bulunuyor. Yıllık kazancı 2.4 milyar dolar olan site bir süre yaşadığı düşüşü kazandığı ivme ile geride bırakmış gibi duruyor.

4. Priceline

Online bir alım satım platformu olan bu sitede, otel, yat, uçak ve arazi gibi oldukça kıymetli eşya ve taşınmazların satıldığını söyleyebiliriz. 3 milyar dolarlık kazancı ile site, en çok kazanan siteler içinde olan sitelerden bir diğeri.

5. Expedia

3.3 milyar dolarlık kazancı ile en çok para kazanan siteler içinde yer alan Expedia, aslında Microsoft firmasının bir alt şirketi. 1996 yılından bu yanan faaliyet sürdüren site, en çok hayran kalınan sitelerden birisidir.

6. Aliexpress

Bir toptan satış merkezi olarak hizmetine başlayan site sonraki zamanlarda perakendecilik alanında da zirveye oturmuş ve yıllık kazancını 5.5 milyar dolarak çıkartmıştır. En çok para kazanan siteler içinde olan Aliexpress, çok ucuz ürünlerin bulunabildiği bir sitedir.

7. Yahoo

Her ne kadar Google’ın gölgesinde kalmış gibi görünse de Yahoo 1995 yılından bu yana hayatta kalan ve oldukça çok kazanan bir sitedir. Bünyesinde 60 farklı şirket bulunan site, en çok para kazanan siteler içinde bulunuyor.

8. Ebay

Fransız bir girişimci tarafından yaklaşık 25 yıl önce kurulan site şu an 9 milyar dolarlık kazancı ile en çok para kazanan siteler içinde bulunuyor. Perakendecilik sektörünün en büyük sitelerinden biri olan Ebay, farklı ülkelerde iştirakleri de bulunan bir site.

9. Google

Hemen herkesin bildiği bir site. Bu nedenle de tarife gerek yok. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın yıllık kazancı tam 30 milyar dolar. Yıllardır sabit bir şekilde dünya devi şirketlerinin arasında yer alan Google korona süreci ile beraber çok daha yüksek meblağlara ulaştı.

10. Amazon

Jeff Bezos tarafından 1994 yılına kurulan Amazon, e- ticaret dünyasının şüphesiz 1 numarası konumunda. Dünyanın en büyük ve en çok kazanan internet sitesi olan Amazon yıllık 34 milyar dolar kazanıyor. Amazon dünyanın pek çok ülkesi için ayrıca özel siteler açmayı da ihmal etmeyen bir yapıya sahip.

Bu içeriğimizde internetten en fazla para kazanan web siteleri listesi oluşturduk ve internet siteleri nasıl para kazanır sorusunun cevabını vermeye çalıştık umarım faydalı bir içerik olmuştur daha fazla buna benzer içerik arıyorsanız benzersiz web sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.