Dış Kaynak Kullanımı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Dış Kaynak Kullanımı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Çeşitli işletmeler tarafından kullanılmakta olan Outsourcing, şirketlerin işlemleri, işleri ya da süreçlerini sözleşmeli bir üçüncü tarafa kaydırması olarak bilinmekte olup bu sayede işletmeler, verimliliklerini arttırmakta ve maliyetlerini azaltmaktadır. Pek çok insan tarafından merak edilen konu, işletmelere çeşitli avantajlar sağladığı gibi bazı dezavantajları da bünyesinde barındırmaktadır. Peki ama dış kaynak kullanımı tam olarak nedir ve Outsourcing’in işletmelere avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Dış Kaynak Kullanımı Nedir?

Maliyet tasarrufu sağlama konusunda bir önlem niteliğinde olan dış kaynak kullanımının, işletmelerin işleri, işlemleri ve süreçleri üzerine alan sözleşmeli üçüncü taraflar olduğunu ifade etmek olanaklıdır. İşletmeler, kendi işlemlerini yürütme konusunda uzman bir kuruluş ile anlaşmakta ve Outsourcing sayesinde çeşitli avantajlar elde etmektedir.

Dış kaynak kullanımıyla birlikte boşta kalan kalifiye iş gücünden efektif bir şekilde yararlanılmakta olup bu durum, işletmelere hem zaman hem de iş gücü anlamında tasarruf yapma imkanı sağlamaktadır. İşletmeler, anlaşmış oldukları kurumlarda bulunan ve alanında uzmanlaşmış personeller ile birlikte verimliliklerini üst seviyeye çıkarabilmektedir. Bu durum, dış kaynak kullanımı avantajları olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki DKK’nın işletmelere sağladığı avantajlardan diğerleri nelerdir?

Dış Kaynak Kullanımı Avantajları

İşletmelerin uzman bir kuruluş ile anlaşarak kendi işlemleri, süreçleri ve işlerini oldukça az maliyetle yürütmesi olarak bilinen DKK, kendi bünyesinde çeşitli avantajlara sahiptir. Bu bağlamda Outsourcing avantajları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kurumlar, çekirdek süreç üzerinde yoğunlaşma şansı elde etmektedir. Destekleyici süreçler dış kaynaklar tarafından yürütüldüğünde işletmeler, çekirdek süreçleri profesyonel bir şekilde sürdürebilmek adına vakit kazanmakta ve zamanı tasarruflu bir şekilde kullanma şansı elde etmektedir.
 • Dış kaynak tedarikçilerinden gelmekte olan ekipmanlar ve teknik uzmanlar, dış kaynağı talep etmekte olan işletmelerden çok daha kalifiyedir. Bu nedenle dış kaynak kullanımının, uzmanlık ve atiklik sağladığını belirtebiliriz.
 • İşletmeler, yatırım harcamalarını azaltma şansı elde etmektedir.
 • İşletmeler, dış kaynak kullanımıyla birlikte riskleri, dışarıdan gelen kaynaklar ile paylaşarak avantajlı bir konuma ulaşmaktadır.
 • Dış kaynak kullanımı avantajları kapsamında yer alan hususlardan bir diğeri de şirket içinde bireylerin işe alınımına gerek kalmadığıdır. Bu sayede işe alım ve işletme maliyetlerinde büyük oranda bir düşüş yaşanır.
 • İşletmeler dış kaynak kullanımıyla gelişmiş teknolojiyi edinme şansı elde etmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, dış kaynak kullanımının işletmelere sağladığı avantajlar olarak bilinmektedir.

Dış Kaynak Kullanımı Riskleri

Her durumda olduğu gibi dış kaynak kullanımında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Dış kaynak kullanımı riskleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Gizli verilerin açığa çıkmasında yaşanan riskler
 • Müşteri odaklılık eksikliğinin yaşanması
 • Dışsal hizmet sağlayıcılara bağımlı olma durumu
 • Kontrolün bir süre sonra kaybedilmesi
 • Bilgiyi kaybetme tehlikesi

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan hususların her biri, Outsourcing riskleri olarak karşımıza çıkmakta ve riskler, dış kaynak kullanımının çeşitli dezavantajları ile birleşmektedir.

Dış Kaynak Kullanımı Dezavantajları

Dış kaynak kullanımının dezavantajları, genel olarak riskleri ile benzerlik taşımakta ve yer yer paralellik göstermektedir. Bu bağlamda dış kaynak kullanımı dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dış Kaynak Kullanımı Yönetimi’nin uygulanmasında, hazırlık maliyetleri işletmeler için dezavantajlı durumlardan bir tanesidir.
 • Dış kaynak kullanımında tedarikçiler, işletme içerisinde personel sayısının azaltılması gibi bir seçeneği tercih edebilmektedir. Bu durum çalışanların süreçten olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilmektedir.
 • Dış kaynak kullanımında bilgi ve tecrübesinden yararlanılan kurumlar, uzun vadeli bir sözleşme üzerinden sürekli bir gelir elde etmek isteyebilir. Bu şekilde bir sorunun ön plana çıkmaması adına işletmelerin, sözleşmeye esneklik kazandırılması noktasında ısrarcı olması gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan her bir durum, Outsourcing dezavantajları olarak karşımıza çıkmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.